Мерките, които препоръчват от ЕК за справяне с корупцията у нас, се припокриват с визията, която имат и нашите институции. Проблемът е, че липсва резултатност от наказателните производства, най-вече по високите етажи на властта. Това каза в ефира на Bulgaria ON AIR Елеонора Николова, и. д. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР).
"Не ни казват нищо ново", коментира Николова по повод констатациите в доклада на Европейската комисия за напредъка на България.
Николова напомни за създаденото специализирано звено, което обедини усилията на МВР, на ДАНС и на прокуратурата. Това звено работи по магистрати, които са корумпирани, занимават се със събиране на доказателства и по отношение на лица от висшите етажи на властта. Проблемът е дали ще бъде резултатно, отбеляза тя.
По думите на Николова встрани от медийното внимание е останал друг доклад на петима независими европейски прокурори от различни държави, които направиха одит на състоянието на прокуратурата в България.
"Там имаше редица констатации, че няма ефективни производства срещу политици", припомни Николова.
Що се отнася до бежанския поток, минаващ през България, от БОРКОР са стигнали до заключението, че в момента има актуализиране на организираната престъпност, в която са преплетени наши и международни схеми.
"Нормално е, когато има такъв сериозен поток на пари, да се оказва натиск и върху длъжностни лица", каза Николова.
Добрата новина обаче е, че с една част от 160-те млн. евро, които България получи, за да набави необходимите ресурси за справяне с бежанския проблем, ще бъде купена техника, позволяваща по-строг контрол върху служителите по границата.
Още вижте във видеото:
преди 7 години Констатациите са верни, но изводите са за "нашите хора". "...с една част от 160-те млн. евро, които България получи..." , ще се ще се облажат НАШИТЕ посредници, а ще ги връщат глупаците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар