Идеята за пръстовия идентификатор няма да се осъществи със сигурност, защото е в противоречие с европейските принципи. Това каза бившият подуправител на Здравната каса Димитър Петров, сега експерт в Българския лекарски съюз (БЛС) в ефира на Bulgaria ON AIR.
От пет години чакаме електронната здравна карта, с която пациентът да влиза в системата и да се отчита, докато идентификаторът не носи никаква информация за статус на пациента, обясни той.
От БЛС са категорично против въвеждането на пръстовия идентификатор и заявиха, че няма да подпишат Националния рамков договор по този повод.
Стайко Спиридонов, председател на Българската болнична асоциация, защити предложението за пръстов идентификатор. Според него независимо дали е лична карта, електронна карта или пръстов отпечатък, на този етап при съществуващия хаос в здравеопазването, трябва да има някаква регулация. По негово мнение идеята за пръстовия отпечатък „не е чак толкова страшна“. Тя представлява вход в системата чрез цифрови данни, зад които трябва да стои цялото електронно досие на пациента.
„На този етап това е единствената форма за регулация“, каза той и допълни, че пръстовият идентификатор е вид механизъм за контрол, както досега беше личната карта.
Стайко Спиридонов обаче изрази опасения по друго предложение на Петър Москов – за здравната карта. Според него на практика става дума за намаляване на финансовия ресурс с от 10 до 30 на сто за болниците, което силно ще ограничи достъпа до медицински услуги.
За него не е правилно да се формират листи на чакащите при условие, че има свободни легла в клиниките. Димитър Петров допълни, че идеята на тази схема е да се прехвърлят дейности към 2017 г.
Допълнителният пакет е „абсолютно безсмислен“, каза още Петров. И уточни, че според наредбата за достъпа, която беше публикувана преди дни, за заболявания от основния пакет също ще се чака. Той поясни, че пациентите ще чакат не защото няма легла, а защото бюджетът на болницата е свършил. Разбира се, че няма да отпаднат лимитите, каза още Петров и допълни, че всичко това противоречи на базисни принципи на здравното осигуряване.
Още интервюта вижте в Bulgaria ON AIR