Sloane Robinson, Coupland Cardiff, Graham Capital и Discovery Capital Management са сред най-зле представящите се хедж фондове през първото тримесечие на 2014 г. Mениджърите, направили големи експозиции към Япония, и количествените инвестиционни специалисти пострадаха най-много, пише Financial Times.
Хедж фондовете постигнаха средна доходност от 1,1% за първите три месеца, сочат данни на HFR, която следи представянето им. По този начин мениджърите отбелязаха най-лошия старт на финансова година от началото на кризата.
Японският фондов пазар се е смъкнал със 7,6% през тримесечието. Това причини големи загуби на базирания в Лондон хедж фонд Sloane Robinson.
Само за първите три месеца на новата година фондовете на компанията Global Japan, управляващ активи за 140 млн. долара, и Global International с активи за 570 млн. долара, изгубиха съответно 17% и 13,8%, разкриват данни на Alternative Investment Group на HSBC.
Част от загубите се дължат на разочароващото представяне на японския фондов пазар и на йената. Опасенията се увеличиха и заради въздействието, което повишението на данъка върху продажбите ще има върху потреблението в Страната на изгряващото слънце, както и заради количествените улеснения на Японската централна банка.
Два от основните фонда на Discovery Capital Management реализираха загуби. Discovery Global Opportunities, управляващ активи за 6 млрд. долара, е изтрил 8,4% от началото на годината. Discovery Global Macro, управляващ 2,2 млрд. долара, е изгубил 10,2%.
Също така неизвестните около Украйна, резките понижения в цените на акциите в американския технологичен и биотехнологичен сектор и колебанията на японската йена хванаха много мениджъри неподготвени.
Още по темата можете да научите от разговора между Вероника Денизова от Bulgaria On Air и Свилен Колев от Investor.bg.