На фона на все по-подобряващите се позиции на паричните средства от развиващите се пазари спрямо долара някои валутни експерти предричат интересен период за сегмента активи, който изгуби значителна инеция от началото на годината.
Според последните данни за март икономиката на САЩ е добавила по-малко работни места, отколкото икономистите прогнозираха. Новината постави под съмнение очакванията, че Федералният резерв ще намали с по-солиден темп покупките си на облигации и ще повиши лихвите си в близките месеци.
Американският правителствен доклад, както и други макроданни от света, раздвижиха валутния пазар в понеделник. По време на следобедната търговия щатският долар губи приблизително 1,9% спрямо бразилския реал, 0,6 на сто спрямо мексиканското песо, 1,4 на сто спрямо южноафриканския ранд и около 1% в сравнение с турска лира.
По думите на валутния стратег в IronFX Маршал Гитлър движенията са "изненадваща изненада", като според него подновен интерес се забелязва в т. нар. кери трейдинг. Въпреки че изгубиха част от привлекателността си в последните месеци, валутите от нововъзникващите пазари сложиха до голяма степен точка на тази тенденция.
"Някои валути започват да показват признаци, че могат да се борят за пореден път. Руската рубла и турската лира може и да са уязвими, но това не води до по-широка основа за разпродажби. Ако фундаментите в някои страни като Бразилия продължат да се развиват добре, можем да видим допълнителни възходящи движения на валутните пазари", отбеляза пред CNBC Катлийн Брукс от FOREX.com.
Пазарният стратег в IG Markets Евън Лукас се съгласява и добавя в свой анализ в понеделник, че инвеститорите ще се насочат сериозно към развиващите се пазари и то не само по отношение на валутния пазар.
През приключилата на 2 април седмица капиталовите пазари в нововъзникващия свят записаха първата си седмица на растеж на инвестициите в последните близо 8 месеца, показват данни на EPFR. Според тях са били отчетени с 2 млрд. долара повече вливащи се средства. Единствено азиатските фондове са продължили да отбелязват малки обратни изкупувания.
Още за развиващите се пазари на Стария континент може да видите в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air c Димитър Вучев от Investor.bg!