Мечки срещу бикове, песимисти срещу оптимисти – вечният спор на пазарите се пренесе с пълна сила и през новата 2014 г. Експерти и инвеститори вече започнаха да се надпреварват с прогнозите какви тенденции ще наблюдаваме през следващите 12 месеца на борсите.
2013 г. несъмнено бе безкрайно успешна за пазарните участници както в Европа, така и в САЩ. Водещите капиталови пазари затвориха дванадесетмесечието с двуцифрени ръстове и със засилен оптимизъм за бъдещето.
Американските акции изпратиха 2013 г. с рекордни постижения, като водещият бенчмарк S&P 500 записа най-големия си годишен прираст от 16 години насам, докато при Dow Jones покачването бе най-силното в последните 18 години.
На Стария континент също не липсваха положителни нотки. Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете 17% доходност в годината, което засили вярата във възстановяването на еврозоната.
Очакванията за това какво предстои пред пазарите отново са разположени в двете крайности – от широкия оптимизъм до мрачния песимизъм. Крепителите на положителните нагласи през 2014 г. ще са анализаторите на BofA Merrill Lynch. Според тях S&P 500 ще нарасне до над 2 000 пункта, докато глобалният индекс MSCI All-Country World ще се разшири до равнище от 444 пункта до края на годината.
Погледите ще бъдат насочени основно към книжата на имотните и енергийните дружества, които ще правят компания на традиционния двигател в последните години – технологичният бранш.
Оптимизмът на BofA е стимулиран от добрите очаквания за развитието на американската икономика. Според експертите щатското национално стопанство ще се разшири с нови 2,6 на сто през тази година въпреки планираното излизане от програмата за изкупуване на активи.
Въпреки че глобалния растеж ще достигне 3,5 на сто заложеното покачване за Европа е едва от 0,8 на сто. Неконкурентноспособността на европейската икономика ще принуди политически лидери да прибегнат до нетрадиционни подходи за стимулиране на растежа, в това число и до програма за "много по-дългосрочни операции по рефинансиране на банките" (very long-term refinancing operations, или V-LTRO).
Ръстът на БВП на Китай ще спадне незначително от 7,7% през 2013 г. до 7,6 на сто през 2014 г. Японската икономика ще продължи да бъде в преход, макар че разширяването ѝ може дори да надхвърли 2 на сто растеж.
Далеч по-песимистични в оценките си са анализаторите от HSBC. Според експертите познатата максима "Всички хубави неща имат край" ще влезе в сила именно през 2014 г.
Щатският кредитор понижи прогнозата си за книжата, търгувани на фондовите пазари на най-голямата икономика в света, с една степен до равнище "подценени" спрямо досегашното "неутрални".
HSBC прогнозира, че през 2014 г. широкият индекс S&P 500 ще нарасне едва с 4% спрямо отчетени през миналата година над 30%.
Мрачни са оценките и за Европа и Япония, които са поставени в графата "непрепоръчителни" за пазарните участници. Опасенията са свързани с очакваното допълнително забавяне в икономическия растеж на Стария континент и двустепенната корекция на налога върху потреблението в Страната на изгряващото слънце.
Повече за това накъде ще се движат капиталовите пазари през следващите 12 месеца може да видите в разговора на Делян Петришки от Bulgaria on Air c Димитър Вучев от Investor.bg!