Федералните власти в САЩ спряха обезщетенията за безработица. Това стана по настояване на републиканците, чийто аргумент са високите разходи за програмата - 26 милиарда долара годишно.
Президентът Барак Обама се принуди да приеме отпадането на федералните помощи за безработица като част от сделката за бюджета, постигната по-рано този месец. Спирането на помощите засяга 1,3 милиона души, но се очаква още стотици хиляди да загубят работата си през идните месеци.
В рамките на програмата безработните получават средно месечна помощ от 1166 долара. От Белия дом заявиха, че тази финансова подкрепа е помогнала на милиони семейства да се справят с бедността.
Републиканците обаче твърдят, че програмата прекалено много обременява бюджета на страната. Обама даде обещание срокът на специалната програма да бъде подновен още в началото на следващия месец, когато Конгресът се събере на сесия.
Финансовата помощ е предназначена за американските граждани, които са загубили работата си по време на рецесията и не са били в състояние да си намерят нова. По данни на американското социално ведомство равнището на безработицата е спаднало до 7% през ноември.
Въпреки това проблемът продължава да е дългосрочен за икономиката. Почти 4 милиона американци са без работа за период от 6 месеца или повече.