„Националната здравноосигурителна каса трябва да формулира ясно за какви дейности ще дава пари“, каза пред Bulgaria On Air експертът по здравен мениджмънт и бивш директор на „Пирогов“ доц. Спас Спасков.
„Болниците могат да извършват обем от дейности, които да им бъдат поръчани. Има статистически данни, според които може да се прецени рискът и НЗОК да изчисли за какво може да плати за следващата година. Политическата сила, която вземе това решение автоматично ще загуби“, категоричен беше Спасков.
По думите му именно това е проблемът в българското здравеопазване и затова никой от управляващите не взима решението за ограничаване на здравната каса.
„НЗОК в момента се управлява политически, а не финансово“, посочи той.
Спасков очерта и някои от сериозните проблеми във финансирането на болниците.
„Преди имахме ясна уговорка със здравното министерство, че дълговете, които генерираме около лечението на пациентите, се покрива от държавата, а сега това е практически невъзможно, защото се приема като подпомагане на търговски дружества – нещо което по линия на ЕС е забранено. Този недостиг в здравната каса се прехвърли изкуствено върху лечебните заведения и по този начин вместо здравната каса да фалира, фалитът се прехвърля върху самите болници“, коментира експертът.
Според него друг сериозен проблем, който затруднява лечебните заведения в момента, е, че задълженията трябва да бъдат изплатени до два месеца, след като са направени, а преди е имало опция от година, след като са направени. Промяната е заради директива на ЕС.
„Проблемът с управлението на здравната каса е, че от самото й създаване не е формулирала ясно т. нар. актюерски разчет, който да определи какво може да се извърши с наличните средства. Целта на бюджета е да се формулира точно това, а не да притиска болниците да извършват дейности, които не може да плати“, каза Спасков.
Вижте подробности във видеоматериала!