Според него европейският бизнес няма интерес да ограничава достъпа си до ресурси, ако иска да постигне индустриален растеж и да направи технологичен скок.
Доц. Стойчев смята, че вътрешните пазарни механизми, които бяха създадени през XX и XXI век са по-силни от митата, налагани от администрациите.
„Икономическите цикли са толкова взаимосвързани, че забавянето на производството и инфлацията ще засегнат всички. Големите компании са тези, които имат най-много да губят от такова свиване“, посочи той и напомни, че заявката на Тръмп е, че тези мерки ще повишат предприемачеството и производството вътре в САЩ.
„Страната е показала исторически, че може да стартира такива цикли на свръхпроизводство. Такава е ситуацията по време на Втората световна война и 60-те години на миналия век“, отбеляза той.
По думите му сегашното поколение европейци и американци не могат да бъдат вкарани в зелена парадигма чрез ограничения и трудно е да бъдат убедени да консумират по-малко. „Наученият на лесно потребление гражданин с постоянно нарастващи доходи е човек, който няма да промени поведението си. Една рецесия обаче може да доведе до ползи в екологичен план“, прогнозира ученият.
Според доц. Стойчев Съединените американски щати днес и преди 50 години са две напълно различни държави. „Американското общество е силно разделено и поляризирано. Една общност може да издържи неудобство и трудности, когато е обединена“, коментира той и очаква, че по-скоро в САЩ ще видим задълбочаваща се конфронтация и напрежение, дори „гражданска война“, която ще търси решение.
Ученият напомни, че „Голямата депресия“ завършва с „Голямата сделка“, където сядат администрацията, бизнесът и работодателските организации. Той обаче смята, че сега светът е в изключителна криза, тъй като тези големи групи не могат да постигнат консенсус.
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.