Според него ролята на изкуството е да провокира към действия, да изкара хората от апатията, която е превзела световните общества и особено България. Той подчерта, че геополитическите събития имат изключително влияние върху изкуството, което се проявява както в градски графити, така и в по-установени форми на изкуство.
С изкуството на театъра и своята пиеса „Системна грршка 2052" Шопов се опитва да обясни развитието на новите технологии и промените, които те причиняват в обществото. За пример той даде следенето в интернет и напомни, че всички ние имаме права, но посочи, че не е имало отзвук, когато е обяснил това в социалните мрежи, може би „защото темата е много техническа“. Затова решава, че с изкуството на театъра може да се провокират хората и да се замислят какво може да им се случи и защо трябва да се действа сега, за да има промени.
„Театърът може да се използва за изключително силно въздействие върху публиката – тя може да бъде част от самия спектакъл и по този начин да се научи, че може да се действа“, коментира той.
По думите му идеята за свобода на словото в последно време „се изроди мъничко в това всеки да говори каквото си иска“ в социални мрежи и фиктивни медии, и това може да нарани хора. Шопов заяви, че опасна тенденция в целия свят са опитите на държави да контролират все повече какво се публикува в медиите. „Това е един от процесите, които разглеждаме в пиесата – как можем да помогнем ние както на журналистите, така и на всички, които пишат, да бъдат по-етични и по-актуални“, каза Шопов.
Защо графити от световните мрежи предизвикаха дискусии в света на изкуството? На какъв етап е борбата за свободата на словото? Ще промени ли изкуственият интелект света? Как новите технологии се отразяват в изкуството, повече за новата пиеса "Системна грршка 2052" може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.