Според него руската външна политика има стратегическа цел – да реабилитира излизането си отново на глобалната сцена, като проведе диалог със САЩ и с американския президент по всички въпроси на архитектурата за сигурност. Кънчев посочи, че Русия оспорва всички елементи на новия световен ред и настоява да се съобразяват с нея. „Това, което руската страна иска, е заложено в двата документа, които тя изпрати на 15 и 17 декември 2021 г. до НАТО – граници отпреди 1997 година и никаква военна инфраструктура, разположена в Източна Европа“, коментира международният анализатор.
По думите му, доколкото това е възможно и доколко това ще бъде позволено от Европейския съюз, вече е друг въпрос. „Но е илюзия, ако президентът Тръмп мисли, че до 1-2 месеца всичко ще се оправи, ще има мир, прегръдки целувки и всички ще забравят какво е било довчера в Украйна“, подчерта Кънчев.
Той е категоричен, че не бива да се драматизира това, което се случва между партньорите в НАТО, защото Алиансът и преди е преживявал трудни моменти и се е говорило, че се разцепва. Той обясни, че това, което иска САЩ, е по подобие на сключените договорености с партньорите в Азиатско-Тихоокеанския регион – европейските държави да поемат ангажимент за увеличаване на разходите за отбрана и да поемат сами отбраната на европейската сцена.
Международният анализатор подчерта, че намеренията за развиване на съвременна стратегическа идентичност на Европа са заявявани, включително и от френския президент Еманюел Макрон, и именно в тази посока би трябвало да се изковат „някакви решения като резултат от Парижката среща“. Той напомни, че Европа няма единно военно командване, което е голям проблем. „Отбраната на континента е невъзможна, без да бъдат стиковани и координирани действията на различните държави“, смята професорът.
Той е убеден, че през следващите 8 до 10 години може да се изгради съвременната стратегическа идентичност на Европа. Според него Великобритания може да играе лидерска роля в НАТО, а Франция – в Европейския съюз. Румен Кънчев даде пример с британския атомен подводен флот в Алианса, който е вторият след американския. „Те имат шест подводници клас „Охайо" и по обща мощност в килотонове техният атомен подводен флот е с най-голяма мощност“, съобщи той.
Анализаторът предупреди, че големите проблеми тепърва предстоят при изграждането на независима европейска отбранителна система, отделно от САЩ, заради технически проблеми по командването и управлението на войските.
Кънчев се надява да се запази единството на Европа и САЩ, защото „те са т.нар. западен либерален свят“.
Как ще се отрази на света Мюнхенската конференция? Кога ще бъде включена Европа в преговорите? Защо на спешната среща в Париж бяха поканени страни от Стара Европа преди разширяването и Полша? Как се вписва Ерата Тръмп 2.0 в новите стратегически преговори? Доколко Китай е заинтересуван от новия световен ред? Как се отразяват на България новите реалности?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.