Той подчерта, че китайските иноватори не са толкова назад от американските, но смята, че китайските компании са исторически подценени спрямо американските, въпреки че техните технологии не са кой знае колко по-развити. „Ако се окаже, че DeepSeek наистина е разработила такава технология, която е толкова евтина като цена и качество, можем да кажем че в Nvidia ще има тепърва сътресения“, прогнозира Балевски. Той обясни, че другите компании от „Великолепната седморка“ не са директни производители на тази технология, а са бенефициенти.
Балевски смята, че ако се установи изведнъж, че тяхната технология е по-евтина, техните печалби ще скочат, т.е. цената спрямо печалбите ще стане по-ниска изведнъж, защото разходите ще отидат при печалбата им. Финансовият анализатор смята, че те ще станат по рентабилни и ще печелят повече, което би накарало инвеститорите да влагат все повече в тях. Той обаче отчете, че все още е много рано и тепърва ще се говори „за последващите динамики на пазара“.
Балевски напомни, че глобалната надпревара не е само между САЩ и Китай, а и сред китайските компании. Тепърва ще става все по-важно да се наблюдават динамиките в сектора, свързана с конкурентността и ChatGPT.
"Nvidia и TSMC се оказаха доста потърпевши от новината за технологията на китайският стартъп DeepSeek. Причината е, че поне по първоначални данни и тестове, парите, които са били нужни за създаването му са много по-малко – стотици пъти – в сравнение с инвестициите в традиционните до момента чатботове на водещите днес компании в областта на изкуствения интелект", отбеляза Балевски.
Според него има риск за Nvidia, защото компанията е монополист при чиповете, които в момента са така необходими. "Те притежават близо 80% от пазарния дял. Има някаква вероятност до една-две години да спрат да се купуват, което би спряло този феноменален растеж в печалбите на Nvidia. TSMC също са потенциален потърпевш. Google, Microsoft, Facebook също претърпяха известни спадове, защото през последните години правят милиардни инвестиции в развитието на тази технология. Изведнъж може би ще се окаже, че тези инвестиции не са добре окачествени", предположи финансовият анализатор.
Той напомни, че САЩ се опитаха да възпрат напредъка в тези нови технологии със забраната на износа на чипове, но DeepSeek заяви, че са използвали по-стари чипове, по-нисък клас, от тези, произведени от Nvidia. Балевски е на мнение, че глобалното възпиране на внос и износ чрез мита или други способи е работило по-добре преди сто години, но днес има много пробойни, които могат да се използват, за да се избегнат ограниченията.
Колко изтри от пазарната си капитализация Nvidia на 27 януари и това ли е най-големият еднодневен спад в историята на пазарите? Как ще действат политиките и тарифите на САЩ при автомобилите? Защо Уорън Бъфет не инвестира в технологичния сектор? Само продуктивността на компаниите ли кара акциите да се покачват дългосрочно? Как ще се отрази инициативата на Тръмп Stargate на пазарите и ще стане ли САЩ хегемон в областта на AI?
Разговорът не е препоръка за инвестиционно решение.
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.