Колев посочи, че моделът R1 на DeepSeek вероятно слага началото на края на господството на американската технологична индустрия. „DeepSeek показа, че развиването на модел за изкуствен интелект може да е лесно и евтино, тъй като успехите са постигнати с много малко изчислителна мощ. Китайската компания цели да предостави AI в ръцете на много хора, което ще доведе до развитие на сектора и нова конкуренция“, отбеляза той. Той добави, че една нова технология, която на пръв поглед е по-слаба от лидерите на пазара, успява да ги измести. По думите му това е процесът и парадоксът на подривната иновация.
Експертът смята, че рисковете от подобни технологии като DeepSeek са за американската технологична индустрия, която губи лидерската си позиция, но подчерта, че така се създават и възможности за потребителите. Той определи Китай като практически лидер в областта на изкуствения интелект.
„Само в западния свят стои тази илюзия, че лидерството е при нас. Но то може би от година е в Китай. Начинът, по който са устроени големите им градове, е доста по-футуристичен от това, което имаме при нас. Това лидерство вече е загубено и сега остава да бъде осъзнато. При подривната иновация нямаме един лидер, който заменя стария, а на практика започваме да влизаме в ситуация, в която няма да има лидер“, прогнозира Колев.
Той е на мнение, че Европа изостава значително в тази надпревара и напомни, че единствената останала голяма AI компания на Стария континент е френската Mistral. И предупреди, че до голяма степен това се дължи на прекомерните регулации.
Колев смята, че проектът за AI инфраструктура Stargate е грешка, която САЩ допуска, тъй като така се стимулират шепа компании, които ще целят да се конкурират с останалата част от света, докато опоненти на северноамериканската страна, като Китай, правят технологията достъпна за по-голям брой компании, които могат да развият нещо иновативно.
„Темата за енергетиката е ключова, говорейки за центрове за данни“, заяви експертът и очаква в бъдеще „вероятно да станем свидетели на строеж на много нови ядрени реактори, с които да се захранват тези съоръжения в САЩ и в други части на света“. И добави, че надпреварата в изкуствения интелект ще се измести от битката за лидерство, към това да няма един конкретен лидер, а много големи играчи.
Какви са рисковете и възможностите от китайски разработки с AI? Какъв ще бъде китайският отговор на американската програма Stargate? Ще се пренареди ли геополитиката въз основа на технологичния напредък между САЩ и Китай? Какво представлява скалата на AI?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.
преди 2 седмици На ИИ май му е по-лесно да разчита йероглифи. Те толкова напомнят QR код. отговор Сигнализирай за неуместен коментар