IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Експерт: Лидерството в изкуствения интелект е в ръцете на Китай, а не на Запада

Състезанието не е кой ще седне на първото място, що се отнася до изкуствения интелект, посочи Тодор Колев

16:24 | 29.01.25 г. 2

Състезанието по отношение на изкуствения интелект не е кой ще седне на първото място, а по-скоро Китай да свали САЩ от тази позиция. Този коментар направи Тодор Колев, основател и член на управителния съвет на Кооперация "Комрад Кооператив", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Колев посочи, че моделът R1 на DeepSeek вероятно слага началото на края на господството на американската технологична индустрия. „DeepSeek показа, че развиването на модел за изкуствен интелект може да е лесно и евтино, тъй като успехите са постигнати с много малко изчислителна мощ. Китайската компания цели да предостави AI в ръцете на много хора, което ще доведе до развитие на сектора и нова конкуренция“, отбеляза той. Той добави, че една нова технология, която на пръв поглед е по-слаба от лидерите на пазара, успява да ги измести. По думите му това е процесът и парадоксът на подривната иновация.

Експертът смята, че рисковете от подобни технологии като DeepSeek са за американската технологична индустрия, която губи лидерската си позиция, но подчерта, че така се създават и възможности за потребителите. Той определи Китай като практически лидер в областта на изкуствения интелект.

„Само в западния свят стои тази илюзия, че лидерството е при нас. Но то може би от година е в Китай. Начинът, по който са устроени големите им градове, е доста по-футуристичен от това, което имаме при нас. Това лидерство вече е загубено и сега остава да бъде осъзнато. При подривната иновация нямаме един лидер, който заменя стария, а на практика започваме да влизаме в ситуация, в която няма да има лидер“, прогнозира Колев.

Той е на мнение, че Европа изостава значително в тази надпревара и напомни, че единствената останала голяма AI компания на Стария континент е френската Mistral. И предупреди, че до голяма степен това се дължи на прекомерните регулации.

Колев смята, че проектът за AI инфраструктура Stargate е грешка, която САЩ допуска, тъй като така се стимулират шепа компании, които ще целят да се конкурират с останалата част от света, докато опоненти на северноамериканската страна, като Китай, правят технологията достъпна за по-голям брой компании, които могат да развият нещо иновативно.

„Темата за енергетиката е ключова, говорейки за центрове за данни“, заяви експертът и очаква в бъдеще „вероятно да станем свидетели на строеж на много нови ядрени реактори, с които да се захранват тези съоръжения в САЩ и в други части на света“. И добави, че надпреварата в изкуствения интелект ще се измести от битката за лидерство, към това да няма един конкретен лидер, а много големи играчи.

Какви са рисковете и възможностите от китайски разработки с AI? Какъв ще бъде китайският отговор на американската програма Stargate? Ще се пренареди ли геополитиката въз основа на технологичния напредък между САЩ и Китай? Какво представлява скалата на AI?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:24 | 29.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 2
Alex Silver
преди 2 седмици
На ИИ май му е по-лесно да разчита йероглифи. Те толкова напомнят QR код.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още