IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Мираж ли е еврозоната за България от 1 януари 2026 г.

Ако Бюджет 2025 се провали, това може да доведе до публикуването на негативен конвергентен доклад, предупреди финансовият експерт Деян Василев

10:42 | 28.01.25 г. 3

Ако се стигне до това да дерайлира бюджетът за 2025 година, това може да доведе до публикуването на негативен конвергентен доклад от страна на Европейската комисия. За това предупреди финансовият експерт Деян Василев в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Само по инерция да вървим – ще влезем в еврозоната през 2026 г.", смята той, но отбеляза, че сме свидетели на това как се „поставят камъчета, за да се обърне каруцата“. Василев е убеден, че България има исторически прозорец за влизане в еврозоната.

„Самонадеяно е да се мисли, че отлагането на искането за конвергентен доклад е добра стъпка“, посочи финансовият експерт. И напомни, че липсва достатъчно ясно заявена политическа воля от страна на България, а някои от партиите в новото правителство от години са заявили позицията, че не бива да се бърза с влизането в еврозоната.

По думите му, от години се върти идеята, че приемането на еврото ще доведе до колапс. Според него някои хора в България използват привидната слабост на Европейския съюз, за да всяват съмнения, добавяйки, че хората, които подкрепят влизането в еврозоната, са "пасивно мнозинство, а трябва да са по-активни“, коментира Василев.

Деян Василев обърна внимание, че отново сме свидетели на съставяне на бюджет „на ангро“, при който има необмислени увеличения на разходите на държавната администрация, а дебат за нейната ефективност липсва.

Финансовият експерт отчете, че над 1 милиард лева годишно губят гражданите и фирмите от превалутирането. Той дори допуска, че националната валута може да бъде застрашена от обезценяване. И даде за пример случая в Унгария, където форинтът се обезцени с 45% през последните години, без да е имало криза. „Унгарската национална валута девалвира, а икономиката им колабира“, обясни Деян Василев.

Той отбеляза, че един от основните аргументи срещу въвеждането на еврото у нас е валутният борд, който работи добре. „Не бива да се залъгваме, че това е перманентна структура. Ако фискалната политика в България продължи да залита в крайности, бордът може да падне. Еврозоната ни пази точно от такъв сценарий“, аргументира се Василев.

Той напомни, че „сивата икономика няма край, тъй като продължава да генерира сиви приходи“, но смята, че това не може да е аргумент за изчакване и против еврозоната.

Василев е на мнение, че политическата тежест на членството в еврозоната е по-голяма дори от икономическата. „Влизането ни е символ, че България принадлежи към европейската цивилизация“, заяви експертът.

Сблъсква ли се бюджетният популизъм с икономическите реалности?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:42 | 28.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
Nadia_b
преди 2 месеца
Искам този т.нар."финансов експерт" да ми сметне как получи 1 млрд лв.загуби от превалутиране. Аз ще му помогна. 240 млрд. Лв. трябва да се завъртят в евро или обратното, за да постигне тази цифра. Да не ми гледа сухи статистики на НСИ за износ и внос, т.к не е задължително валутните позиции да се конвертират. Логорея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
mr. Yoda
преди 2 месеца
Ще ни вкарат тогава, когато трябва да им бършем з***дницитее. До тогава нямаа. А дано никогааа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 7
aldy
преди 2 месеца
Клубът на богатите има нужда и от чистачи и прислужници. А бакалъм в еврозоната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още