По думите му в нея се застъпват три основни елемента – новата власт в Сирия на групата "Хаят Тахрир аш-Шам", която поведе последната атака срещу режима на Башар Асад, открито поддържаните от Турция милиции, и кюрдите.
„Говори се, че "Хаят Тахрир аш-Шам" е протеже на Турция, че Сирийската народна армия е прокси на Турция, а самата Сирия се превръща в протекторат на Турция. Това не е далеч от истината“, посочи журналистът. Според Юмер най-сложна за Турция ще бъде темата за сирийските кюрди, като Анкара няма да иска да види нова автономна кюрдска територия след Иракски Кюрдистан.
Той подчерта, че на срещата в Рияд, столицата на Саудитска Арабия, между Турция и арабските държави за възстановяването на Сирия се разбра, че Анкара иска да има водеща роля. „Важно е как това ще бъде съгласувано със САЩ и с новата администрация на Доналд Тръмп, който се е изказвал ласкаво за турския президент Реджеп Тайип Ердоган“, коментира Юмер.
Той очаква, че ако вниманието и усилията на Тръмп се насочат към Китай и търговската война, Турция може да се задейства повече в този регион, при условие, че Ердоган убеди Тръмп, че няма да прави нищо в противоречие с американските интереси.
Юмер отбеляза, че кюрдите в момента държат повечето от петролните полета на Сирия, а голяма част от чистата вода се държи от Израел, който навлезе в страната след падането на авторитарния лидер Башар Асад.
„Много са факторите, които ще влияят в новото изграждане на Сирия“, коментира журналистът. Той припомни, че Турция настоява кюрдите да се откажат от оръжията си, но подчерта, че те са важен съюзник на САЩ в борбата срещу останките от "Ислямска държава" в региона. Той смята, че има вероятност Анкара да предприеме нови военни действия срещу кюрдите в Сирия.
Юмер каза, че по-голяма яснота за политиката на САЩ ще има след връщането на Тръмп в Белия дом.
Гледайте видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.