Министерството на външните работи е лишено от възможността да прави външна политика и професионалната експертиза не присъства в нея. Това коментира Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
Страната ни трябва да се опита да професионализира външната си политика, добави още той.
„България се вписва изключително хармонично в световния хаос", заяви още гостът. „Външната политика стана персонална, хаотична, непоследователна. Страната ни трябва да намери място при изработване на общите позиции на Европейския съюз и НАТО със свой принос, а не само с общото съгласие, както досега“, коментира международният анализатор.
Той посочи, че в света се наблюдава завой към империализъм и това повдига въпроса дали ще видим ново преразпределение. Кючуков се надява при този процес да има диалог и договорености, което не е задължително лош сценарий, особено когато става въпрос за прекратяване на войните.
„Вероятно ще видим появата на голям брой тръмпофили на управленски позиции в европейските държави, най-засегната от управлението на Тръмп и съпътстващите процеси ще е трансатлантическата връзка“, отбеляза международният анализатор.
За пример той даде милиардера Илон Мъск, който се позиционира като политическа фигура, с интервюто му с лидера на „Алтернатива за Германия“ и разменените реплики с Найджъл Фараж.
„Парите винаги са имали роля в политиката, но досега политиците бяха буферът на тези интереси. С действията на Мъск двете неща се сливат, което показва тенденцията на олигархизация на политиката“, подчерта Кючуков. Според него милиардерът вероятно ще играе ролята на отговорник по реванша на Тръмп, както срещу американската администрация, така и срещу Европа. „Със заявките, отправени към Гренландия, Канада и Панама, Тръмп влиза в говоренето, което наподобява методите на руския президент Владимир Путин“, коментира Кючуков и добави, че „междувременно се очаква и Китай да търси обединяване с Тайван“.
По думите му всички тези процеси показват връщане към империализма. Той напомни, че досега глобалните играчи се бореха за доминация и влияние над определени държави, но сега има уклон към териториалното овладяване, което връща света към състоянието му отпреди век.
„Има и още един елемент – своеобразен антиглобалистки откат. В Европа има тенденция за все повече приятели на Тръмп да се появяват. Това е своеобразен откат от глобализация, не поврат, защото глобализацията е достатъчно обективен процес, но връщането към национализма и националното в условията на глобалните сили придобива формата на своеобразен неоимпериализъм“, обясни анализаторът на политическите процеси.
„Въпреки че външнополитическата цел на САЩ е глобално лидерство, то демократи и републиканци имат различни виждания за осъществяването му. Демократите залагат на партньорите си за постигането на целите, докато републиканците използват НАТО и ЕС като инструмент за външна политика“, отбеляза международният анализатор. Той посочи, че сега Тръмп и Мъск изразяват симпатиите си към крайнодесните субекти и формации в Европа – те често залагат на антиимигрантска реторика, като базират идеологиите си на движения от преди Втората световна война.
Международният анализатор предупреди, че вече „имаме една идеологическа основа, която е твърде опасна за континента“. „Наблюдаваме едно цялостно одесняване и като че ли център-дясното в редица случай е готово да легитимира крайнодясното, отивайки на сътрудничество на национално ниво с него“, обясни той. Кючуков прогнозира, че в средносрочен план ще видим доминация на геополитиката в идеите на партиите, диктувана от нуждата за сигурност чрез милитаризация.
„Усилията на човечеството са насочени по-скоро към това да се подготвим за война, а не да я предотвратим. От тази гледна точка 2025 г. може би ще изглежда ключова предвид тези нови тенденции – накъде ще тръгне светът. За съжаление, изборът към момента се свежда до това – дали към нова Студена война, или към горещи войни. За сега на хоризонта отсъства понятието „мир“, е мнението на Кючуков.
Защо Стив Банан обяви тотална война на Илон Мъск? Какво ще е управлението в Газа след прекратяване на огъня в Близкия изток? Има ли риск Сирия да повтори събитията в Либия след падането на Башар Асад от власт?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 4 дни Смех. Де се е чуло и видяло колония да има собствена външна политика? отговор Сигнализирай за неуместен коментар