Причината да внасяме ток, по думите му, е липсата на инвестиции дълги години и това дава своето отражение сега.
Според него свързаността между Югоизточна и Западна Европа не е достатъчно добра. „Когато токът на Запад е по-евтин, ние не успяваме да се възползваме от това и продължаваме да плащаме завишена цена“, коментира Найденов.
Той подчерта, че за енергоинтензивните производства основен фактор при конкурентоспособността е цената на електроенергията и природния газ. Найденов добави, че големите разлики между цените в България и други европейски държави нанасят сериозен удар по конкурентоспособността на предприятията ни.
„Въпросът с конкурентоспособността на европейската икономика също оказва негативно влияние. Липсва разбиране, че българската индустрия е и европейска индустрия и трябва да бъде подкрепена“, смята Найденов и предупреди, че ставаме свидетели на процес на деглобализация. „Виждаме разпадане на пазари, включително в ЕС, където единният пазар започва да се фрагментира“, каза още той.
Изпълнителният директор БФИЕК посочи, че енергийният пазар в Европа е пример за такъв процес и отбеляза, че Германия е големият потърпевш.
„Ако икономиката на Германия се влоши, това може да доведе до освобождаване на хора и в България", очаква Найденов. Той прогнозира, че с нейното забавяне поръчките у нас също спадат.
Представителят на индустриалните енергийни консуматори смята, че държавните компенсации за електроенергия не са само контрол на разходите, но дават и „някаква сигурност“. „Предприятията, които купуват електроенергия от борсата, плащат за нея всеки ден. Това прави бюджетирането много предизвикателно“, заяви Найденов и съобщи, че в браншовата организация участват компании, които миналата година са генерирали между 15 и 17 млрд. лева износ.
Той е категоричен, че за бизнеса е важно да има предвидимост и се надява, че това ще се усети с удължаването на схемата за компенсиране на небитовите крайни клиенти, което гласуваха депутатите на първо четене в Закона за приходите и разходите в закона за бюджета от 2024 година.
„Понастоящем таванът е 180 лева/мВтч на борсата. Другото се компенсира от държавата“, даде пример Найденов. И добави, че сега някои отрасли се справят по-добре, но това е по-скоро конюнктурно.
„Производителите продължават да са готови за протест“, предупреди той.
Защо във Франция и скандинавските страни е евтин токът? Откъде внася електроенергия България? Как ще се стабилизира енергийният сектор и каква трябва да е пазарната реформа? Какви дългосрочни мерки трябва да се предприемат и може ли това да стане с нестандартни решения – с пулове с нисковъглеродна енергия?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 59 минути Вече можем да затваряме АЕЦ. Може да изгърми секи момент, както я докараха до радиоактивен теч, май. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа Понастоящем таванът е 180 лева/мВтч на борсата. Другото се компенсира от държавата Нищо подобно.Въпросният таван беше в сила до 31 декември 2024 година.В момента няма таван. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 часа Всичко е според планЪт - каза една зелка и си смени ника. Скритите копейки са навсякъде. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар