"В България има страшно много иновативни стартъп организации, основно във финанси и финтех направление, но и покрай опитите да имаме пълноправно и работещо електронно правителство се появяват много други интересни стартъпи. Имаме доста стартъпи в посока управление и анализ на големи данни, стартъпи, които залагат на машинно обучение, за да развиват своите продукти. Виждам и немалко стартъпи в посока земеделие“, коментира разнообразието в стартъп системата Красимир Коцев.
Като добър пример за позициониране Коцев посочи български компании за биометрични данни, които завземат сериозен пазар в САЩ.
Според него все повече организации подпомагат развитието на стартъпи със събития, достъп до инвестиции и капитал и като цяло помагат на местната екосистемата.
„В момента виждаме един огромен ръст на стартъпите, с които се създава заетост в икономиката, нови работни места, като български компании започват да имат и активно присъствие в чужбина“, посочи той.
Коцев подчерта, че размерите на пазара и средата имат огромно значение за развитието на стартъпите в България. „С едни и същи усилия тук могат да се привлекат 1-2 млн. евро капитал, а във Великобритания или САЩ до десет пъти повече“, направи сравнение той.
Що се отнася до инвеститорите, IT експертът смята, че те са много по-предпазливи през последната година, но българските стартъпи поддържат интереса на инвестиционните фондове. „Пари идват и от Европейската комисия по европейски програми“, напомни Коцев и даде за пример програмите „Цифрова Европа“ (DIGITAL) и „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“.
По думите му все повече компании в България се интересуват как да предпазят данните на своите потребители и на своите служители, все повече се влага в образование, така че има положителна нагласа за развитието на киберсигурността в страната. В тази връзка SoCyber е отворил и свободен достъп на специална версия на своя продукт "Кикимора", която позволява на малките организации да започнат своята киберзащита.
Къде е мястото на България в алианса Global Tech Connect? В каква посока се променя киберсигурността, какво ще е нивото на защита? Как се използва изкуствен интелект срещу текущи заплахи? Намалява ли границата между човека и машината и къде е ролята на трансхуманизма? Каква е ролята на проверка на информация в потока от новини? Колко податливи са българите на киберизмами може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.