IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кр. Коцев: Българските стартъпи са интересни за инвеститори в САЩ и Близкия изток

Изминалата година беше изключителна като иновации в сектора на киберсигурността, особено в България, коментира основателят на SoCyber

14:36 | 09.01.25 г.

Българските технологични стартъпи са доста интересни за инвеститори от Близкия изток – Саудитска Арабия, Доха, Дубай, които искат да привлекат компании в сферата на здравеопазването, застраховането, финтех, възобновяемите източници и земеделието. Това коментира Красимир Коцев, основател и главен изпълнителен директор SoCyber, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

"В България има страшно много иновативни стартъп организации, основно във финанси и финтех направление, но и покрай опитите да имаме пълноправно и работещо електронно правителство се появяват много други интересни стартъпи. Имаме доста стартъпи в посока управление и анализ на големи данни, стартъпи, които залагат на машинно обучение, за да развиват своите продукти. Виждам и немалко стартъпи в посока земеделие“, коментира разнообразието в стартъп системата Красимир Коцев.

Като добър пример за позициониране Коцев посочи български компании за биометрични данни, които завземат сериозен пазар в САЩ.

Според него все повече организации подпомагат развитието на стартъпи със събития, достъп до инвестиции и капитал и като цяло помагат на местната екосистемата.

„В момента виждаме един огромен ръст на стартъпите, с които се създава заетост в икономиката, нови работни места, като български компании започват да имат и активно присъствие в чужбина“, посочи той.

Коцев подчерта, че размерите на пазара и средата имат огромно значение за развитието на стартъпите в България. „С едни и същи усилия тук могат да се привлекат 1-2 млн. евро капитал, а във Великобритания или САЩ до десет пъти повече“, направи сравнение той.

Що се отнася до инвеститорите, IT експертът смята, че те са много по-предпазливи през последната година, но българските стартъпи поддържат интереса на инвестиционните фондове. „Пари идват и от Европейската комисия по европейски програми“, напомни Коцев и даде за пример програмите „Цифрова Европа“ (DIGITAL) и „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“.

По думите му все повече компании в България се интересуват как да предпазят данните на своите потребители и на своите служители, все повече се влага в образование, така че има положителна нагласа за развитието на киберсигурността в страната. В тази връзка SoCyber е отворил и свободен достъп на специална версия на своя продукт "Кикимора", която позволява на малките организации да започнат своята киберзащита.

Къде е мястото на България в алианса Global Tech Connect? В каква посока се променя киберсигурността, какво ще е нивото на защита? Как се използва изкуствен интелект срещу текущи заплахи? Намалява ли границата между човека и машината и къде е ролята на трансхуманизма? Каква е ролята на проверка на информация в потока от новини? Колко податливи са българите на киберизмами може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:36 | 09.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още