IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сава Джонев: AI може да предпазва от киберопасности във виртуалното пространство

Киберпсихологията трябва да се обособи като отделна специалност в университетите, съветва специалистът, член на ръководството на Дружеството на психолозите

20:50 | 06.01.25 г.

Най-сложните задачи се решават с методи и алгоритми от компютрите, като комуникацията между човека и машината променя работата на психолозите. Това обясни проф. Сава Джонев, член на управителния съвет на Дружеството на психолозите и автор на монографията „Киберпространство, киберкултура и киберпсихология“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„С напредването на технологичното развитие компютрите стават все по-усъвършенствани, което създава по-комплексно взаимодействие. Обществото вижда резултатите от кибернетиката и търси още. В момента се подготвя законопроект, който да предпазва малолетните в ЕС от киберопасностите и да предотвратява заключването във виртуалното пространство“, съобщи Джонев.

Той посочи, че всички са засегнати от новите технологии и използването на смартфоните, но отбеляза, че всяко поколение реагира по различен начин и търси различни неща в киберпространството.

„За най-малките деца често смартфонът е играчка, а младежите и подрастващите са погълнати от киберсферата. За възрастните устройствата са средство за работа, с което да достигат кариерните си цели. Докато по-старите поколения търсят основно информация и помощ при заболявания“, коментира проф. Джонев.

Според него обсебването и пристрастяването към виртуалното пространство е еволюция, но когато се усъвършенства изкуственият интелект помощта му ще се види при обсебените в киберпространството. „Изкуственият интелект се установява и ще помогне на всички да излязат от състоянията, в които са потънали, защото ще бъдат лекувани“, каза той относно това как може да се прилага AI в новата среда.

Джонев съветва хората да не изпадат в крайности, които да им вредят. Когато един човек усеща признаци на екранна зависимост, които вредят на отношенията му с околните, трябва да се вслуша в хората до него и да осъзнае, че не бива да се оставя на инерцията, смята той.

Проф. Джонев отбеляза, че се надява на популяризиране на киберпсихологията, която да се обособи и като отделна специалност в университетите. Проучване показва, че много психолози искат да я запишат като магистратура, обясни той.

Какво разглежда киберпсихологията? Как се намесва изкуственият интелект при създаването на произведения, свързани с изкуството и културата?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:47 | 06.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още