„Не се знае каква форма могат да имат тези резерви и дали въобще ще се реализират, но подобно развитие ще даде сериозен тласък на цената“, очаква той и добави, че това би превърнало биткойна в широко възприет нов монетарен актив, който има стратегическо значение за държавите.
По думите му, през последните години биткойнът е доказал, че е най-сигурната криптовалута и в момента неговата защита е на най-високите нива, до които някога е достигала най-старата криптовалута.
Драмалиев смята, че ако Съединените щати създадат такъв резерв, много други държави ще ги последват. Експертът съобщи, че освен САЩ, вече се говори, че Русия, Япония, Китай, Германия, Аржентина, Бразилия, Полша, Канада и много други държави или политици от тях са обявили потенциален интерес от подобен резерв.
Той отбеляза, че макроикономическата обстановка в САЩ и регулаторните развития са били основните двигатели на растеж през миналата година и посочи, че нагласите за 2025 г. са положителни поради няколко фактора.
„Очаква се да се реализира пълният ефект от халвинга през април 2024 г., което обикновено се случва около 500 дена след събитието. Криптоентусиастите се надяват новият мандат на Тръмп да бъде много по-благосклонен към индустрията и да въведе много повече яснота в регулациите. Има много шум около създаването на стратегически резерви от биткойн – това вече се дискутира в САЩ, няколко отделни щати също имат интерес“, коментира Драмалиев.
Според него 2024 г. е била изключително динамична и изключително положителна за криптовалутите. Той подчерта, че тя ще остане в историята на биткойна и криптоактивите като годината, в която започва една нова ера от тяхното развитие. „Биткойнът надмина прага от 100 хил. долара през декември и се очаква завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом да даде допълнителен импулс на криптосектора през тази година“, допълна Драмалиев.
Той е на мнение, че с покачването на цената волатилността на биткойна и другите криптовалути ще намалява и обясни, че това се доказва от историческите данни. „През 2024 г. биткойнът поскъпна със 121%, а е имало периоди, в който ръстът е бил в хиляди проценти. В абсолютна стойност, поскъпването беше около 51 хиляди долара, което е абсолютен рекорд“, припомни експертът.
Според него забавянето в края на годината се дължи на това, че обикновено такова огромно покачване довежда до затваряне на определени позиции, за да се реализира печалба, както и на разпродажба за плащане на данъци.
Каква е връзката на волатиността на биткойна и златото? Как се променя бъдещето на цифровите активи след изборите в САЩ? Какво се случи в сектора извън биткойна? Как се движи манията около мемекойните? Ще има ли синергия между криптовалутите и изкуствения интелект при „AI агентите“ може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Разговорът не е предпоставка за взимане на инвестиционно решение!
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.