IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Георги Заманов: Банките финансират приоритетни икономически сектори

„Алианц Банк България“ емитира облигации, за да подкрепи технологичния подем у нас, съобщи главният изпълнителен директор на кредитора

20:00 | 28.11.24 г.

Приоритетен икономически сектор, в който България има потенциал да се развива, е технологичният. Ние, банките, нямаме капацитет, за да сме основният инвеститор в този отрасъл, но в "Алианц банк" правим нашите малки стъпки, и проби, и грешки, с иновативните индустрии. Това обясни в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Георги Заманов, главен изпълнителен директор на „Алианц Банк България“ и член на управителния съвет на Асоциацията на банките в България.

Според него потенциалът на България в иновациите е огромен.“Около 5% от българите, независимо от възраст и образование, работят в технологични отрасли. Това са над 100 хил. души. Изместихме фокуса от икономика, която беше "на ишлеме", към икономика, която добавя много повече стойност“, коментира банкерът.

Той съобщи, че „Алианц Банк България“ ще емитира нова емисия облигации чрез първично публично предлагане на Българската фондова борса (БФБ) за 50 млн. евро с очакван лихвен купон между 6 и 6,5%. Заманов изтъкна, че целите на банката за новата емисия са да се привлече ресурс, с който да се покриват допълнителните капиталови изисквания, а в същото време да се привлече свеж капитал. „По този начин банката си осигурява т.нар. дългосрочен ресурс, който е много важен“, посочи той.

Банкерът засегна темата за мерките на Българската народна банка при ипотечното кредитиране. Според него те са насочени към устойчивостта на банковата система. „Целта е да се направи рискът на банките по-управляем, защото банковата система е толкова рискова, колкото е рискова най-лабилната банка“, коментира Георги Заманов.

Той даде като пример ръста в броя на ипотечните кредити в България. По думите му увеличението на годишна база на заемите е между 8 и 10 хил. и достига „малко над 200 хил“. „208 хил. български семейства имат ипотечни кредити. При малко над 2 млн. домакинства това означава, че едно от десет домакинства има ипотечен заем. От гледна точка на макро статистика, това е един много комфортен фактор на риск, който банковата система като цяло носи от гледна точка на ипотечно кредитиране. Ако сравняваме с Европейския съюз, за добра задлъжнялост се счита около 60% на населението от БВП, а в България е 25-26%“, коментира Заманов.

Той отбеляза, че що се отнася до ипотечното кредитиране, политиката на „Алианц Банк България“ винаги е била "малко по-рестриктивна от пазара". „Ние можем да си го позволим, защото нашият пазарен дял е малко по-малък. С пазарен дял от 2,5% ние можем да си позволим да правим нещата, които искаме“, уточни Заманов.

Той напомни, че кредитната институция работи активно от 2016 г. и преди година и половина, доста преди БНБ да излезе с рестрикциите, банката започва да „охлажда“ ипотечното кредитиране.

„За времето от 2018 до 2014 година ние утроихме нашия общ обем ипотечно кредитиране от малко над 300 млн. лева и в момента наближаваме милиард. Но преди година и половина видяхме, че пазарът става неатрактивен от гледна точка на риск и рисков апетит, а и ценово“, посочи главният изпълнителен директор на „Алианц Банк България“.

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:15 | 28.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още