IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще създадат ли европейските дългосрочни инвестиционни фондове стимули за инвеститорите

С регулацията ELTIF 2.0 европейските законодатели се опитват да решат проблеми на нуждите на капиталовия пазар и интересите на индустрията, посочи проф. Армин Камел

15:08 | 28.11.24 г.

Регулацията ELTIF 2.0 ще бъде първата рамка от 15 години, при която европейските законодатели се опитват да решат проблеми на нуждите на пазара и интересите на индустрията. Това коментира в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria проф. д-р Армин Камел, бивш член на Съвета на директорите на Европейската асоциация на управляващите дружества (EFAMA) и бивш зам.-председател на Международната асоциация на инвестиционните фондове (IIFA).

Той посочи, че управлението на активи не е само инвестиции в ценни книжа и се надява, че европейските дългосрочни инвестиционни фондове (ELTIF) може да станат фактор, който да промени правилата на играта на капиталовите пазари.

На въпроса какво ще се промени на пазара с тези дългосрочни инвестиционни фондове проф. Камел обясни, че с тях се предоставя възможност да се комбинират ликвидни с неликвидни активи. “Ще имаме възможност директно да инвестираме в единични активи и, по-конкретно, ще имаме достатъчно стимули да инвестираме в инфраструктура и всичко това под шапката на устойчивите инвестиции в ESG”, отбеляза той.

Експертът посочи, че с традиционните мениджъри на активи не се говорим само за облигации, акции и други подобни, а към тях можем да добавим инфраструктура, недвижими имоти, а защо не и фонд, с който да се инвестира например в ретро коли. Според него за това трябва да имат ценови механизъм за определяне на цената и интерес на инвеститорите и едва тогава да се правят такива фондове в бъдеще.

Проф. Камел смята, че конкурентоспособността и привлекателността на всяка една фондова борса е основен елемент за привличане на инвестиции. Той обясни, че това не е проблем само на българския капиталов пазар, с подобни проблеми се сблъскват и други страни, загова трябва да се мисли за съюз на капиталовите пазари.

„Това, което е от изключителна важност, когато се коментират възможностите за създаване на единен европейски капиталов пазар, е техническият въпрос. Съюз на капиталовите пазари може да проработи само ако имаме хармонизация не само на финансовите регулации. Нужна е хармонизация и на законите за договорите, както и хармонизация на корпоративните закони – как се открива компания (защото дружествата с ограничена отговорност тук не са същите като тези в Австрия). Трябва да имаме хармонизация на законите за платежоспособност. Трябва да премахнем всички защитни регулаторни рамки, които се опитват да държат капитала на вътрешния пазар, а не да излиза в чужбина. Ако се премахне този слой и хармонизираме всички тези закони, бих бил оптимист“, изброи предизвикателствата и подсказа решенията проф. Камел.

По думите му, след като вече има функциониращ банков съюз, съюз на капиталовите пазари е логично допълнение. Той е убеден, че е необходимо „да прехвърлим повече капитал, да привлечем повече инвестиции и да имаме повече спестявания, свързани с капиталовите пазари. Проф. Камел обясни, че сега има свръхзависимост от европейската банкова индустрия и се надява тя да намалее. „На теория това изглежда привлекателно, но за да се случи, трябва да има дръзки стъпки“, настоява той.

Стъпки в правилната посока ли са ходове като създаването на общи сегменти между борсите на различни европейски страни? Ще бъде ли фактор еврозоната за повече инвестиции на капиталовия пазар в България? Какви са особеностите и какво трябва да знаем за регламентите MiCA и DORA?

Разговорът не е повод за вземане н инвестиционно решение!

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:06 | 28.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още