IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как се изгражда AI бизнес в България

Изкуственият интелект навлиза много бързо в определени сектори и успява да увеличи продуктивността от 50% до 300%, каза Виктор Ботев

15:15 | 21.11.24 г.

Все още не може да се прецени точно какъв ще е ефектът от навлизането на изкуствения интелект (AI), тъй като в някои сектори той дава възможността да се правят неща, които досега не са били възможни. Това се вижда както в научните среди, така и в програмирането и IT сектора. Това каза Виктор Ботев, главен технически директор и съосновател на Iris.ai, в предаването "Бизнес старт" Bloomberg TV Bulgaria.

"На този етап възприемането на изкуствения интелект е доста ниско, въпреки че постоянно е в новините. Бизнесите тепърва започват да го внедряват и според мен добавената стойност ще е доста висока… виждаме как AI навлиза много бързо в определени сектори и успява да увеличи продуктивността от 50% до 300%."

Идеята все още е естественият интелект да направлява изкуствения и това няма да се промени през следващите години. Хората ще трябва да се научат да работят повече с AI, защото така ще се изпълняват много дейности, които в момента се правят ръчно, каза Ботев.

Гостът разказа повече за стартирането на бизнеса си. Първоначалното намиране на капитал е било сравнително лесно, но след това инвеститорите е трябвало да привикнат към идеята за по-дълги цикли на развитие от обичайните 12-18 месеца. "Ние се бяхме фокусирали почти изцяло върху европейския пазар, а той е една идея по-консервативен от американския и това си имаше своите проблеми", отбеляза събеседникът. 

Преди ChatGPT инвеститорите не вярваха на технологията, след това технологията стана по-разпознаваема, но се появи проблемът да обясним с какво сме по-различни от ChatGPT, каза Ботев.

Норвежко-българската Iris.ai вече излиза от периода на изграждане на технологията и влиза в нормалния цикъл на работа и разширява екипа. „На прага на пускане сме на няколко нови продукта в началото на следващата година, като целевите пазари са по-цял свят“, каза Ботев.

Основният продукт е Researcher Workspace, който помага на научните работници да развиват своята дейност, а фокусът е върху разработването на нов тип материали, например заместители на пластмаси, медицински материали и други.

Какво е състоянието на бизнес средата в България, лесно ли се намират рискови капитали от България, как се изгражда AI бизнес може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:14 | 21.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още