IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Енергийната ефективност на сградите поставя под въпрос нуждата от нови ядрени мощности

Как може да се увеличи капацитетът, за да изпълняват програмите за саниране, коментира Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект

15:07 | 14.11.24 г. 4

Сградното обновяване води до някои интересни процеси в енергийния сектор и един от тях е намаляване на пиковото потребление, което означава, че директно намаляваме нуждите от поддържащи мощности. Този коментар в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на компанията ЕнЕфект.

Според него това поставя под въпрос продължаващата електрификация на системата с изграждането на нови ядрени мощности, което е „една от основните политико-икономически линии, които се следват в момента“. По думите му електрификацията е свързана с преминаване на все повече хора на термопомпени системи и повишаване на ефективността на потреблението и затова е под въпрос нуждата от нови мощности..

Цанев посочи, че тези два процеса влияят и на други много по-сериозни проблеми на системно ниво в енергетиката. И предупреди, че отлагането на реформите за подобряване на енергийната ефективност на сградите, например, рискува да изяде набраната инерция.

„С над година е забавено подписването на договори с вече одобрени проекти, а сградното обновяване продължава да достига до много малка част от хората. Само една на двадесет многофамилни сгради е обновена за последните десет години. Проблемите и забавянията не се коренят само в политическата нестабилност“, анализира ситуацията експертът по енергийна ефективност. И отбеляза, че отговорните институции у нас сигнализират, че нямат достатъчно капацитет, за да изпълняват програмите, както на централно, така и на общинско ниво.

„Ако програмите не бъдат изпълнени, ще има недоволство от гражданите, но и от строителния сектор, който разчита на тези средства“, добави Цанев. И обясни, че в момента там са заети 200 хиляди работници, за да се изпълнят всички инвестиции в Плана за възстановяване и устойчивост и по структурните фондове, а има нужда от още 50 хиляди души. „Това означава, че строителният сектор трябва да инвестира в нови технологии и дигитализация“, смята той.

Експертът подчерта, че в Европа „държавата помага малко“, но процесът на обновяване на сградите е в ръцете на частните собственици. Затова е на мнение, че този процес у нас трябва да се изнесе на пазарна основа, а контролът да се извършва от собствениците с участие на финансовия сектор.

Цанев съобщи, че за повече от половината жилища в България инвестициите в енергийна ефективност са направени без да се чака на "някаква държавна мярка". "Подменените дограми са се увеличили двойно, жилищата с изолация са се увеличили двойно, климатиците са се увеличили двойно“, даде пример той и се надява, че „енергията от крайните потребители да се канализира, за да подобри градската среда и да има устойчиво развитие на енергийната система“.

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:42 | 14.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 4
khao
преди 1 месец
До: evlogi построй си един и печели... кво само лаладжйстваш по теми от които нищо не отбираш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 3
evlogi
преди 1 месец
Мда, чудесно ще е без ядрени мощности.Ето например в момента единия от двата блока не работи и средната цена на електроенергията за последните 15 дни е 358.22 лева за мегаватчас..Кво му плащаш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 3
Alex Silver
преди 1 месец
Ако сега имахме "вредната и ненужна" АЕЦ "Белене", щяхме да продаваме на провала електоенергия на целия регион. И нямаше да ни пука от студове и жега. А сега дори внасяме, щото имаме "излишни" мощности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 5
Alex Silver
преди 1 месец
Да се събарят всички стари сгради, защото заплашват след 100 години да се самосрутят. Освен това те са една от причините за промяната на климата и годишните времена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още