Той прогнозира, че петролът вероятно ще продължи да се търгува около сегашните си нива през следващите пет до десет години, без голяма волатилност, като „може да се очаква постепенно и постоянно смекчаване на търсенето“.
Стойков напомни, че петролният сектор страдаше от липса на инвестиции през последните пет години, тъй като се очакваше широкото възприемане на електромобилите, чието навлизане вече се забавя.
"Алокирам пари най-вече към акции на петролната индустрия. Моето предположение е, че в следващите десет години петролът ще продължи да се търгува на сегашните нива и ако това се окаже правилно, инвестицията в петролни акции, предвид че Тръмп е президент, е относително най-добрият риск спрямо печалба съотношение в следващите години", коментира пазарният анализатор.
Той уточни, че това включва както компании за търсене на петрол и сондажи, така и за обслужване на индустрията. „Не разчитам дори на повишаване на коефициента на реализирана печалба– в един момент, самото намаляване на лихвените проценти прави инвестиции в компании, които не растат толкова силно, по-привлекателни“, обясни Стойков.
Според него друга възможност за инвестиции, която се открива с новия мандат на Доналд Тръмп в САЩ, са някои от китайските компании. „Китайската икономика е доста голяма, много от компаниите са добре ръководени и са дълбоко уважавани от всички анализатори, напомни пазарният експерт. И добави, че хората избягват китайски акции, защото в първия си мандат Тръмп беше много агресивен към Китай, но „сегашните очаквания са прекалено силни и могат да бъдат разочаровани“.
Стойков предупреди, че въпреки това е добре да се вземат предвид заплахите на Тръмп за нови мита срещу китайски стоки, така че е добре да се избират компании като Tencent и Alibaba, които са ориентирани към вътрешния китайски пазар и не са толкова зависими от износа.
По думите му много от тези компании са на същите нива от 2019 г. като резултати, но оценката им е три пъти по-ниска, което ги прави привлекателни за инвестиции.
„Очаквам китайската икономика да се върне на едно по-нормално ниво, а действията на новата администрация на Тръмп срещу Пекин да са по-слаби от заявените“, посочи пазарният коментатор.
Какви ще са новите инвестиционни стратегии? Какво може да се очаква от пазара на американски ценни книжа? Какво мислят кредитните агенции за дълга на САЩ? Накъде ще тръгне инфлацията при увеличение на нивата? Добри ли са решенията за инвестиции в компании, които имат експозиции с Русия? Има ли привлекателни европейски компании може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Разговорът не е предпоставка за взимане на инвестиционно решение!
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.