IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Готвените от ЕС промени в ДДС отчитането целят ограничаване на измамите

Страните от Евросъюза ще имат срок до юли 2030 г. да въведат в националните законодателства нови данъчни правила за регистрация по ДДС, посочи Деница Димитрова от "Камбуров и съдружници"

14:04 | 04.11.24 г.

В момента в Европейския съюз (ЕС) има 27 различни форми в ДДС отчитането, затова е и ключово да се ограничат измамите, както и да се стигне до унифициране на правилата в държавите членки. Този коментар в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи Деница Димитрова, партньор и ръководител на данъчна практика в "Камбуров и съдружници", по повод предложението на европейско ниво за пакет от промени в отчитането на ДДС. Тя добави, че правилата трябва да бъдат адаптирани и към дигиталната търговия.

Димитрова посочи, че Европейската комисия обяви пакет за правила в ерата на цифровите технологии, насочени към промени в основни директиви, свързани с ДДС отчитането. „Целта на предложението е модернизация на данъчните системи и ограничаване на измамите. Ако се стигне до прилагане на тези мерки, страните членки ще имат срок до юли 2030 г. да ги въведат в националните законодателства."

Тя цитира доклад, според който 91 млрд. евро от ДДС не са били отчетени в бюджета на ЕС за 2020 г. „Това е значителна дупка, имайки предвид, че ДДС формира 12% от бюджета на блока“, съобщи експертът.

Деница Димитрова обясни, че идеята за тези нови правила идва от факта, че с дигитализацията платформите, свързани с краткосрочното отдаване под наем (като Airbnb) например, както и транспортните платформи (като Uber), са достатъчно конкурентоспособни на хотелските услуги и таксиметровите превози, но не подлежат на същото ДДС облагане. Причината, по думите ѝ, е, че участниците в тези платформи са малки предприятия или физически лица.

„Идеята е да се уеднакви ДДС третирането и по този начин малките предприятия и физическите лица да се въвлекат в ДДС облагането посредством вменяване на тази отговорност към самите платформи“, отбеляза експертът. Тя смята, че при дигиталното отчитане и електронното фактуриране те ще се приближат по-близo до трансакцията – почти в реално време. И обясни, че Европейската комисия посочва и нуждата от използването на обобщения одитен файл SAF-T. Ако той бъде въведен, данъчните администрации ще получават в реално време или на определен период актуална информация за фактури за покупки и продажби, налични материални запаси, активи на дружеството и плащанията му.

Деница Димитрова не смята, че у нас ще има приета законодателна рамка до началото на следващата година, въпреки че Националната агенция за приходите твърди, че страната е готова за поетапната имплементация на SAF-T от началото на 2025 г.

„Има 27 различни ДДС декларации, съответно когато данъчната администрация идва на проверка или ревизия, е огромен разход за самата фирма“, даде пример данъчният експерт. Димитрова прогнозира, че SAF-T ще бъде изключително полезен, въпреки че бизнесът ще трябва първоначално да инвестира, за да въведе одитния файл SAF-T във вътрешните си системи, но в дългосрочен план той би трябвало доста да намали разходите.

Какви промени включва разширяването на идеята за единна регистрация по ДДС? Как ще се улесни бизнесът, който работи в повече от една държава в Евросъюза? С колко се е увеличила събираемостта само за първите шест месеца на 2021 г след въвеждането на електронна услуга one stop shops с обслужване „на едно гише“, предназначена за данъчно задължени лица? Какви ще са политическите решения на Съвета по икономически и финансови въпроси (ECOFIN) утре?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:04 | 04.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още