„Може да се прибегне и към нетрадиционни подходи като кибератаки, в които Израел има опит“, предположи той.
Според анализатора в последните дни конфликтът в Близкия изток заема по-централно място във фокуса на международните наблюдатели и на политиците, и добави, че „за съжаление, светът сякаш привикна с това, което става в Украйна вече две години и половина”, защото „това, което виждаме на изток, е по-силен дразнител за вниманието”.
Той съобщи, че сега се очаква не само как Израел ще отговори, но и какъв натиск ще окаже САЩ върху съюзника си, след като удар по петролните съоръжения е най-нежеланият вариант за президента Байдън. Димитров смята, че удар срещу ядрените съоръжения също не е добра опция, защото те не могат да бъдат унищожени заради техния брой и местоположение в планински места.
Пламен Димитров е на мнение, че в региона на Близкия изток сякаш има защитна бариера, която пази конфликта от крайна ескалация, поставена от интересите на двете суперсили - САЩ и Китай. Той посочи, че те не искат да се стига до повишаване на цените на петрола, до затваряне на Ормузкия проток, с което Иран периодично заплашва.
„Американците могат да оказват влияние върху Израел (друг е въпросът доколко могат да го правят и дали израелското влияние не е по-голямо), а Китай, от своя страна, е заинтересован да сдържа Иран, за да не се стигне до такъв краен сценарий, защото 91% от иранския нефтен износ отива в Китай”, анализира ситуацията геополитическият наблюдател.
Той е убеден, че няма да има атаки срещу петролни съоръжения и отговорът на Израел ще е по-сдържан. „Виждаме, че Нетаняху продължава да концентрира действията на израелската армия върху ударите в Ливан срещу "Хизбула", отбеляза Димитров.
Сюжетът с мироопазващите сили на ООН в Ливан анализаторът коментира така: “Това е свидетелство за безсилието на ООН да се намеси в този конфликт и да разтърве двете биещи се страни”.
Ще се освободи ли Ливан от смъртоносната хватка на „Хизбула“? Готов ли е Нетаняху да приложи “най-радикалния вариант”, или не иска да направи крачка към деескалация? Защо общественото мнение в Израел се обърна в защита на премиера си? Има ли нови елементи планът за прекратяване на войната, който украинският президент Володимир Зеленски представи пред депутати в Киев, а преди това коментира с Байдън? Има ли рискове за сигурността на България и само бежанците ли могат да упражнят натиск върху страната ни?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 2 месеца До: 0pk , според форумните Евроатлантичета това е Демократичен акт на Самоотбрана, нахлувайки в 2 чужди страни и сривайки цели квартали с цивилни, включително болници и училища. Но когато Украинци заемат позиции в жилищни сгради на цивилни, то тогава Агресор е Русия, защото разрушавали цивилни сгради и инфраструктура, а мишките нямали вина, че се крият там. Демокрация, какво да каже други човек. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Откак ръждяса железния купол и се развалиха Еф35тките, Бени спря да бишка иранците и се съсредоточи върхи сините каски на ООН. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар