IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Десислава Белева: ESG не е панацея

Политическите дискусии по темата много често преекспонират различни аспекти, посочи експертът

12:04 | 08.10.24 г. 3

Темата за ESG (екологично, социално и корпоративно управление) не е панацея, която ще реши проблемите на хората и бизнеса. Това заяви Десислава Белева, специалист по устойчивост, в предаването „Made in Green“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„ESG е световна тема, а не само тема в Европа. Това не е панацея и няма как да разреши всички проблеми на хората и бизнеса. Политическите дискусии по темата много често преекспонират различни аспекти. Препоръчвам на всеки да се информира и да даде своя принос за това да имаме едно устойчиво бъдеще извън клишето. Ако гледаме рекламите по телевизията, всички продукти претендират за устойчивост, но малко в действителност са такива“, коментира тя.

Наличието на директива, свързана с отчитането на устойчивостта, не е изцяло нова. Става въпрос за трансформиране на стари текстове и отдавна съществуващи международни стандарти, коментира тя. Според нея е добре компаниите да се запознаят с тях преди да започнат да започнат да правят отчети по ESG факторите на устойчивост.

Белева обърна внимание, че много често се говори за нови стандарти и регулации, но смята, че  преди да започнем да отчитаме устойчивостта, трябва да я създадем. „Необходими са данни и факти, с които да разполагаме предварително“, съветва тя.

Според Белева предизвикателствата са няколко, като на първо място са регулаторните и нормативните. „Много хора ги смятат за твърде сложни и обвързващи, за да могат да бъдат приложени в бизнес средата. Факт е, че е необходимо да има знания, за да можеш да направиш отчитането и да преминеш към създаване на устойчивост. Втората група предизвикателства са финансовите“, посочи експертът и обясни, че обучението на персонала и внедряването на нови технологии изискват разходи, които не всички компании могат да си позволят.

Изследванията показват, че финансовото представяне на устойчивите компании е много по-добро, посочи Белева.

„Консултациите със специалисти са един възможен вариант за преодоляване на тези предизвикателства. Хората вътре в компаниите трябва да знаят как да събират данните, да ги отчитат и как да наблюдават за промени“, отбеляза тя и добави, че компаниите, които са в различни сфери, имат различни проблеми.

„За едни проблем е събирането на данните, а за други съобразяването със секторен стандарт или намаляването на отпадъците", даде пример експертът по устойчивост. „Една технологична компания може да постави акцент върху намаляване на въглеродните емисии, а едно производствено предприятие би могло да се фокусира върху рециклиране на отпадъците“, допълни тя.

Десислава Белева коментира какви са стъпките, през които да мине дадена компания, при оценката на дейностите си. „Няма универсална схема", заяви тя, но обясни, че е задължително първо да се направи вътрешен одит и инвентаризация на дейностите, които едно предприятие извършва. Белева допълни, че трябва да се дефинират какви са дейностите, преди да се премине към оценяването им. „Грешка би било изведнъж да започне промяна на всички процеси. Голямо значение има и системата за събиране на данните и кой и как ги анализира“, предупреди тя.

Готови ли са малките и средни предприятия да изпълнят новите изисквания, свързани с ESG? Как да се събират достоверни данни? Как се обучават служителите на компаниите? Какво е „water reuse“? По какъв проект работят във „Веолия България“ може да разберете, ако гледате видео материала със Станислав Станев, регионален директор на фирмата и зам.-изпълнителен директор на „Софийска вода“.

Вижте коментарите на експертите в Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Made in Green“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:04 | 08.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 5
khao
преди 1 час
Офффф, таман се притесних че няма за кво да плюеш след положителните новини за Немската икономика.. :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
Tikva007
преди 2 часа
От #1: Тогава всички трудови колективи бяха призовани, в дейността си да прилагат Мултипликационния подход*, който никой не можа да обясни, какво точно означава, но всички масово докладваха за положителните резултати от прилагането му. Дори др. Живков, като автор и създател на идеята, успя веднъж да го прочете само с две грешки в първата дума. Даже смело може да се каже, че денят 10.11.1989 г. донякъде е резултат от успешното прилагане на *Мултипликационния подход*. Дано и с ESG така стане!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
Tikva007
преди 2 часа
*Темата за ESG (екологично, социално и корпоративно управление) не е панацея, която ще реши проблемите на хората и бизнеса.* - Всъщност, няма да реши проблеми, а ще създаде нови. Няма съмнение, че историята се повтаря и зелените коммуннетта зациклиха, затънаха в собственото си безплодие и се захванаха с ппляммпане. Напомнят на последните години от соца, когато Политбюро бълваше нови почини и концепции, чиито имена авторите им трудно произнасяха, като *Мултипликационния подход* на др. Живков
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още