„Силно се надявам да има някакъв компромис след изборите. Това, което гледам, е, че повечето от партиите говорят за необходимостта от компромис, друг е проблемът как ще изглежда този компромис“, посочи той, но зададе въпроса защо подобен компромис не бе направен в предния парламент, след като социологическите проучвания показват, че на тези избори ни очаква сходен или по-фрагментиран резултат.
Според Безлов геополитическата обстановка в света отчита серия от кризи, от които България не е изключение. „Ситуацията около войните става непредвидима и има потенциални рискови сценарии. От друга страна, у нас се наблюдава най-дългата политическа криза от началото на 90-те години на миналия век“, отбеляза той.
Безлов напомни, че много експерти имат опасения, че ситуацията в Ливан може да предизвика нова мигрантска криза, което повдига въпроси около желанието на България за пълноправно членство в Шенген. По думите му сходни опасения имаше и по време на кризисната ситуация в Газа, но тогава не се стигна до бежанска вълна в Европа. И добави, че в Турция мигрантският въпрос вече е на дневен ред и е основен сред избирателите, като се видя затягане на политиката от страна на президента Реджеп Ердоган.
„Членството ни в Шенген до голяма степен е зависимо от това как ще се развие политическата конюнктура в Австрия след изборите в страната, които крайната десница спечели. Един от възможните сценарии е правителство между досега управляващата Австрийска народна партия и спечелилата Партия на свободата. Другият потенциален развой е коалиция между няколко партии, изолирайки победителя от управлението“, смята Безлов.
Той е на мнение, че при първия сценарий положителното е, че натискът, който беше срещу Карл Нехамер заради темата с незаконната миграция в последната година, ще намалее, след като лидерът на Австрийската народна партия показа, че той може да контролира миграцията.
„При едно правителство между тези две партии натискът за изолиране на Балканите и приемане на нови мерки ще е много по-малък. На рационалните австрийци е ясно, че проблемът не е България, големият проблем е от страните, които привличат миграцията“, обясни главният експерт от ЦИД.
В опасност ли е демокрацията в България? Как ще се отрази разликата от преброяването на българите в страната и диаспората в чужбина на вота на парламентарните избори? Хвърлят ли сянка върху националната сигурност процесите в ДПС? Възможно ли е отлагане на изборите заради „ненормална предизборна ситуация“? Започна ли разделението по етнически признак в двете формации на ДПС и какви рискове крият партийните структури?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.