Той отбеляза, че очакванията са за едно бъдещо намаляване на лихвите от Федералния резерв през ноември с 0,5 процентни пункта и през декември с още 0,25 пр.п., а до юни 2025 – с общо 3 пр.п., прогнозирайки, че това ще е позитивно за всички пазари. Според него президентските избори ще влияят на пазарните очаквания, а до момента и двамата кандидати не споделят много детайли за икономическата си политика.
„Оптимист съм в сегашната ситуация. Смятам, беше постигнато „меко кацане“. Статистиката говори, че живеем в невероятно добро време от историческа гледна точка. Свидетели сме на безпрецедентно покачване на качеството на живот. Проблеми винаги е имало, но положителните тенденции надхвърлят отрицателните“, е оценката на инвестиционния консултант.
Той анализира финансовия сектор в Германия и определи „невероятното му представяне през последната година, след като дълго време беше пренебрегван“. „Пазарната оценка на Commerzbank не изглежда толкова примамлива и е изненадващо, че италианската UniCredit се опитва толкова настоятелно да ги придобият. Най-вероятно това е обвързано със строго специфични фактори, касаещи само Commerzbank, а не целия банков сектор в Европа. UniCredit се ползва с добра репутация и ще е интересно да наблюдаваме как би се реализирала такава сделка“, добави Стойков.
Той напомни, че от друга страна, консолидация в банковия сектор ще бъде добре за европейската икономика в стимулиране на производство с банкови заеми. И за пример даде автомобилната индустрия, която преминава през период на преобразуване. „Преди само една или две години се говореше за спиране на двигателите с вътрешно горене, а сега това изглежда все по-малко вероятно", коментира Стойков.
Той е категоричен, че Европа изостава драстично от САЩ и Китай и са нужни сериозни мерки в посока повишаване конкурентоспособността ѝ. „В Европа може да очакваме закриване на фабрики за сметка на консолидация и обединяване на производствата“, подчерта инвестиционният консултант и очаква това да се постигне не само с технологии, но с промяна в мисленето за промяна в дизайна и с опити да се надграждат функциите за потребителите.
Само свалянето на лихвите ли стимулира пазарите? Обръща ли се икономическият цикъл? Върви ли еврозоната към стагнация и започнаха ли финансовите размествания в Европа в съответствие с бизнесклимата? Добра инвестиция ли е Intel? Променя ли се пазарната капитализация на най-известната компания за полупроводници в САЩ? Как влияе демографията в конфликтите в Украйна и Близкия изток?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Водещата предприемаческа конференция на Investor.bg Founders Today ще се проведе на 10 октомври в Интер Експо Център в София. Регистрирайте се безплатно в Investor Media PRO, за да присъствате на събитието и да станете свидетели на важни дискусии, вдъхновяващи разговори и дългоочакваните менторски сесии със стартъп финалистите на Founders Today 2024
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 1 месец "Намаляването на лихвите в САЩ може да доведе до голям ръст на пазара" Това може да доведе до ръст на инфлацията а от там до Ное ръст на лихвите.Дни след намаляването на лихвите, Flash PMI на S&P вижда нарастваща инфлация и увещава Федералния резерв да движи предпазливо с по-нататъшни намаления на лихвите отговор Сигнализирай за неуместен коментар