„Това е и начин да се привличат външни инвестиции. Друго много необходимо са инвестициите в образованието и човешкия капитал. Това е начинът да гарантираме устойчивост и сигурност на българската икономика“, обясни икономистът.
Той очаква тази тема да се обсъжда след изборите, след като в сегашния парламент пак не остана време за вземането на ключови решения, които засягат бизнеса и банките след приемането на Закона за еврото.
Икономистът напомни, че в последните два доклада за конвергенция на Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) двете институции приложиха различен подход за референтната инфлация, която трябва да изпълним. „За да влезем в еврозоната, трябва да изпълним референтната стойност на Европейската комисия, както и по-ниската такава на Европейската централна банка. Досега не е имало такава ситуация. Добрата новина е, че ако запазим сегашната тенденция, сме само на няколко месеца от изпълнението на по-строгия критерий, заложен от ЕЦБ“, прогнозира той.
Ангелов посочи, че трендът на инфлацията е важен. „Три поредни тримесечия българската икономика се ускорява. Такава е ситуацията в повечето европейски страни“, коментира той. И добави, че единственото изключение е Германия. Според него добрата новина е, че инвестициите в България се увеличават. Това означава, че бизнесът вижда възможности и перспектива за бъдещ растеж.
По думите на икономиста проблемите в Германия идват в голяма част и от Китай. „Китай вече не купува германска техника, а създава своя собствена, превръщайки се в конкурент на Германия. „Това е нова ситуация, в която Германия ще трябва да вземе нова посока“, смята Георги Ангелов.
Той напомни, че аналогична беше ситуацията в Япония и Италия преди 20 години. „Италианците не успяха да вземат завоя и това им се отразява дори и днес. Надявам се, че Германия ще се поучи от грешките на другите. Докладът на Марио Драги ясно посочва проблемите пред европейската икономика – Германия е болният човек на Европа“, отбеляза икономистът.
Мисли ли се дългосрочно за европейската конкурентост? Кои са двигателите на българската икономика? Създава ли се изкуствен балон с все повече инвестиции в недвижими имоти? Ще се възползва ли България от геополитическите процеси, за да намери своята пазарна ниша? Доналд Тръмп или Камала Харис ще са по-добрият избор за света?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 2 месеца Георги Ангелов е страхотев! За инвестици в инфраструктура ще го послушат всички, там лесно се краде, макар че, съм гледал страхотни AI модели, при които корупцята буквално изчезва, дано се вкарат и при нас, но ме съмняват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар