„Меценатската помощ по света се приема много по-добре от законодателството, отколкото това се случва у нас. Ако има стимул затова да се инвестират повече пари в изкуството, това би довело до по-голямо участие от корпорациите и частниците за развитието и подпомагането му“, посочи той и даде за пример френският модел, който показва един различен поглед.
Според Неделчев Франция има най-добрата политика за развитие на изкуството. „Създаването на симбиотична връзка между държавата и артистите е доста важно за изграждане на един работещ сектор, както френските управляващи се стремят. Франция отделя много средства и подкрепа към изкуството“, обясни той.
По думите на предприемача чрез по-добър подбор може да се пресеят истинските таланти, за които да си струва доброто изграждане на културна инфраструктура.
Неделчев е на мнение, че трябва да се използват по правилния начин различни видове реклама, с които може да се стимулира разпространението и популяризацията на изкуството.
„Може би хората на изкуството са духът на нацията, но той страда напоследък”, е мнението на мецаната.
Каква е ролята на меценатите? Как мениджърите осигуряват комфорта и популяризацията на творците? Какви са световните тенденции в комуникационните стратегии? Защо влизането на България в еврозоната не беше формулирано добре? Дали политическата картина в страната ще позволи на изкуството да се развива? Какво е бъдещето на изкуството в България?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.