Български ученици спечелиха почетното трето място в първото издание на European Defense Tech Hackathon. Техният проект представлява модул, прикрепен към дрон, който засича мини. Мотивацията за разработката на подобен проект идва от желанието за спасяване на човешки животи. Подобен тип хакатони дават платформа за развитие на иновации и креативно мислене, изтъкват учениците от 11 клас Калоян Миладинов, Александър Мечкаров и Филостратос Титопулос от Технологичното училище “Електронни системи” (ТУЕС) към Техническия университет в София в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на Мечкаров хакатонът е преминал изключително добре, като техният екип е бил единственият съставен от ученици, което ги е отличило. Миладинов допълни от своя страна, че продуктът, създаден от тях, вече е готов да се използва, като са достигнали точност от 81%. Проектът представлява модул, който може да се прикачи към дронове или подобни летящи устройства и да засича мини, заровени в земята, разяснява Титопулос.
Вдъхновението за този проект идва от желанието на учениците да помогнат за спасяването на човешки животи. Най-голямата трудност при изработването на проекта е свързана с данните, които трябва да бъдат дадени на алгоритъма, тъй като те трябва да са възможно най-близки до реалността, изтъкват гостите.
Те обясниха, че за подобен тип разработки е нужна креативност, като тяхната възраст им помага да погледнат сектора от нов ъгъл, тъй като не са обвързани с дългогодишен опит и тясна насоченост.
Целта на подобен тип хакатони е да се създадат иновации и да се стимулира креативността. Учениците обясниха, че технологиите са неразделна част от човешкия живот, а отбранителният сектор, в който са се насочили, е уникален, тъй като дава много иновации, който се ползват в битовия живот.
Хакатоните осигуряват условия за практическо приложение и разработка на продукт. Гостите обясниха, че там присъстват специалисти в дадени области, които помагат на участниците да развият по-добре проектите си. Също така за успешен хакатон е нужна адаптивност, като не винаги развитията следват предварително начертания план.
Може да проследите целия разговор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.