Тя обясни, че предложението на платформата е взето предвид и се забранява връщането на смесено ресто в лева и евро, както беше обявено преди.
„В периода на двойното обращение на двете валути – един месец от въвеждането на еврото – беше предвидено възможност за смесено ресто, което само би затруднило потребителите. Това ще се случва точно в началото на въвеждането на еврото и, например, може да предизвика допълнителна суматоха на касите“, посочи експертът.
Според Руменова връщането само в една валута ще защити икономическите интереси на потребителите – да не им бъде върнато по-малко ресто, волно или неволно, а търговците ще трябва да създадат достатъчно добра организация, като например да се запасят с достатъчно банкноти и монети в евро.
Габриела Руменова съветва при сигнал за нередности при двойно обозначаване на цените, потребителите да се обръщат към Комисията за защита на потребителите.
„Макар влизането на България в еврозоната да беше отложено, добре е, че подготовката за това започна", смята тя и добави, че е изключително важно е да има "комуникационна кампания, насочена към всеки един от участниците, да се получава достатъчно информация.“
Експертът предупреди, че битуват различни слухове за въвеждането на еврото и в такава ситуация лесно могат да се създават представи, които невинаги са реални.
На кои стоки няма да е изписана цената в евро и левове? Кои са правилните методи за смяна на етикетите в магазините? Каква трябва да бъде разяснителната кампания за еврото може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.
преди 4 месеца Заглавието е подвеждащо. Така написано изглежда все едно няма да се връща ресто в евро, докато истината е точно обратната - с предимство е връщането на ресто в евро, но не може да е смесено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар