"Емисията облигации, които издадохме, изпълнява функциите на допълнителен капитал от втори ред. Ние имахме нужда в нашата капиталова структура от разнообразие, тъй като в момента нашата банка има само т.нар. базов акционерен капитал. За първи път добавяме елемент на капитал от втори ред с тази облигация от 15 млн. евро, което води до увеличаване и подобряване на капиталовата адекватност на БАКБ, възможности за растеж, възможности за посрещане на нуждите на нашите клиенти", обясни банкерът.
По думите му, целта на политиката на банката е да финансира зеления сектор. Георгиев подчерта, че голяма част средствата на БАКБ ще бъдат насочени именно към такива проекти, въпреки че емисията не влиза в категорията зелени облигации.
Илиан Георгиев смята, че в България трудно се намират инвеститори, въпреки че пенсионните фондове държат над 20 млрд. лева активи. "Особено тези, които са част от големи банкови групи, нямат практика да инвестират в банкови инструменти на други банки. Може би ги виждат като конкуренти. За сметка на това, когато човек отиде навън, вижда, че има интерес. Разбира се, размерът е изключително важен", смята той и отбеляза, че сегашната емисия на банката все още е много малка, за да привлече вниманието на потенциалните инвеститори.
Банкерът съобщи, че интересът е бил по-голям от стойността на емисията, която е 15 млн. евро, като по-голямата част от инвеститорите са български. „Останаха хора, които не можаха да се включат, получихме заявки и пари, които трябваше да върнем. Но сега ще започне търговия и на БФБ и тези, които не са могли да запишат, биха могли да търсят сделки вече на борсата“, прогнозира главният изпълнителен директор на БАКБ.
Променя ли се пазарът с намаляването на лихвите и с какво привличат финансовите инструменти? Кои от предложените проекти имат най-голям шанс да бъдат финансирани? Има ли вече проекти за съхраняване на енергия? Ще падне ли конвергентната инфлация на България? Как ще продължи подготовката на банките за влизане в еврозоната? Защо банкерите искат началната дата за приемане на европейската валута да съвпадне с началото на календарна година?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.