„България изглежда подготвена за влизане в еврозоната, като страната трябва да е внимателна по отношение на фискалната дисциплина и ефективно да бъде надзиравана банковата ѝ система", посочи той. Сарис допълни, че очаква голям приток на чуждестранни еврови средства в страната ни, тъй като ще се създаде очакване за стабилна инвестиционна среда, и се надява, че тези средства трябва да бъдат правилно разпределени в ключови сектори.
Финансистът обясни, че най-добрият начин, по който България си осигурява плавен преход към еврозоната, е чрез въвеждането на валутния борд и спазването на добри политики.
„След като България отговори на всички критерии в еврозоната, страна не трябва да спира с реформите и дългосрочните промени. За България е важно да се движи бързо, дори за неща, които изглеждат дългосрочни – като подобряване на образователната система и управленската култура на страната. Освен това, фискалната дисциплина и в същото време много адекватен надзор на банковата система“, съветва Михалис Сарис.
Той преценява, че страната ни е предприела добър ход с членството си в Съюза на банките, тъй като получава помощ и надзор от Европейската централна банка – тя следи за ликвидността на банките и стабилността им.
Каква стратегия ще гарантира плавен преход на България към еврозоната? Какви грешки може да се допуснат при влизането на България в еврозоната? Как са преодолели в Кипър съществувалото разделение сред гражданите, подобно на България, преди влизането на страната в еврозоната? Каква трябва да е комуникацията с хората, за да се освободят от страха, че ги очаква висока инфлация при приемане на европейската валута? Кои са ключовите уроци и грешки, които страната ни да избегне през призмата на кипърския опит?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.
преди 7 месеца Гаден Византиец.За какво ни е евро.Ние левове нямаме ,евро искате да ни натресете.Завирайте си го еврото в ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар