Проектът ще се изпълнява до средата на 2026 г. С него научни публикации от разработки ще са видими в международните бази данни на индексирани издания. „В рамките на проекта ще се осъществят множество обучения, които ще се проведат на място от водещи изследователи от четирите университета, а Стопанският факултет ще изпрати свои изследователи в тези четири водещи центъра, свързани с енергийната икономика“, посочи доц. Георгиев.
Той обясни, че основните мерки на туининг проектите са насочени към повече мобилност, към съвместни научни изследвания, повишаване на изследователския и административния капацитет. Според него в тези области традиционното финансиране не е достатъчно.
По думите на декана няколко са пазарите, в които се срещат университетите, научните институти и бизнесът. „Единият е пазарът на труда, чийто дефицити преодоляхме с много активна комуникация с бизнеса“, потвърди доц. Георгиев и уточни, че това са срещи на работодатели и студенти при дефинирането на учебните програми.
Пазарът на иновации и трансферът на технологии вече са обект на обучения на учени от Института по право, икономика и интелектуална собственост на Софийския университет, за да бъдат по-лесно комерсиализирани научните изследвания.
„След няколко години това би означавало, че университетът може да бъде не само притежател на интелектуална собственост, но и да я комерсиализира, като я отдава на бизнес организации и създава съвместни инициативни дружества с тях“, прогнозира доц. Георгиев.
Увеличава ли се ролята на специалистите по интелектуална собственост при практическа приложимост на научното знание? Ще продължат ли българските студенти да се връщат от чуждестранни университети, за да правят магистратура у нас? Как се надграждат взаимоотношенията с бизнеса в новите проекти? Ще успеят ли общински проекти с децентрализация на инвестиционните разходи да привлекат млади хора?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.