През 2024 г. водещият икономически сектор се очаква да бъде отбранителният, заради войните и геополитическото напрежение по света, както и автомобилният сектор, над които има натиск за зелена реформа. Тази прогноза в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria даде финансовият анализатор Андрей Стойчев.
„Основната тема за инвеститорите остават лихвените проценти, като въпросите са кога, как и с колко ще бъдат свалени. От тази година в Европейския съюз влизат регулации над криптосектора, което ще се отрази на инвеститорите. А златото като убежище не би било привлекателно за инвестиция с подобрението на икономическата среда“, е мнението на финансовия анализатор.
Според него изминалата година освен интересна и динамична не ни е изненадала много след като процесите са били лесни за предвиждане с оглед на инфлацията и паричните политики на централните банки. „Инфлацията и мерките, които бяха взети за нейното намаляване, дадоха отражение върху плахия интерес на инвеститорите, като всичко на пазарите бе пречупвано през призмата на геополитическата нестабилност“, поясни Стойчев.
Той не очаква значителна промяна при водещите сектори през тази година, но прогнозира, че войните ще принуждават държавите да увеличат разходите си за отбрана и въоръжаване, което ще се отрази на компаниите в сектора. „Натискът за зелена реформа върху автомобилния сектор ще създаде възможност за компаниите, свързани с автомобилостроене и производство на компоненти“, допусна експертът.
По думите му основната тема сред инвеститорите ще бъде намаляването на лихвените проценти, като“ въпросите са кога, как и с колко ще се случи“.
Финансовият анализатор обърна внимание на регулациите в ЕС на криптовалути и дигитална индустрия, които влизат в сила от началото на тази година, и заяви, че те ще окажат влияние на инвеститорите, като им даде усещане за повече стабилност и ще привлече както по-малки, така и по-големи инвеститори, които могат да внесат повече ликвидност.
„В момента се наблюдава интересен ентусиазъм на криптопазара, което Стойчев смята, че се дължи на очакваното икономическо подобрение, тъй като с по-ниските лихви идва апетитът за различни инвестиции. – В момента златото е актуално. Мисля че колкото по-позитивни данни и колкото по-разхлабена става монетарната политика на банките, толкова по-алтернативни инструменти ще стават интересни и апетитът за риск ще се увеличава. Така че не бих залагал кой знае колко на традиционните активи, които са убежище като злато, швейцарски франк, долар. По-скоро смятам, че апетита към инвестиции в различни, може малко по-рискови отрасли, да бъде по-интересен за инвеститорите.“
Финансовият експерт предупреди, че настъпилата година няма да е по-лесна с оглед на вече високите лихви, които правят достъпа на пари по-труден, като много компании намаляват своите разходи и това води до по-нисък растеж.
„Преди 2023 г. видяхме няколко години на сериозен растеж по отношение на наемане на кадри, на бурен растеж на някои компании от финансовия, технологичния и промишления сектор. Едни подобни процеси са абсолютно неминуеми и съвсем логични. Много пъти сме казвали, че пазарите не реагират на новините и събитията, които се случват сега, те по-скоро реагират на очакванията, които са в средносрочен план в хоризонт от 3 до 6 месеца“, напомни тенденциите Стойчев.
Разговорът не е препоръка за инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.