Според него при обсъждане на идеята за диференцираните ставки на ДДС в някои сектори в Института на експерт-счетоводителите винаги са били на мнение, че те не бива да бъдат намалявани. Той е категоричен, че мотивите за намаляване в даден бизнес не винаги са професионални, а популистки.
„Стремежът на политическата класа е да не се променят данъчните ставки и това до момента се изпълнява“, посочи Костов.
По думите му промените от гледна точка на ДДС са свързани с възможностите да не се извършва корекция на използвания данъчен кредит в случаите на брак на стоки. Друга промяна засяга издаването на данъчни фактури за период от време, когато данъчният субект е трябвало, но не е бил регистриран по ДДС.
Той засегна и хипотезата, която доста се коментира в публичното пространство, да не бъде издадена касова бележка по реда на Наредба 18. Купувачът може да не плати на продавача стоката, която е закупил, при липса на касов бон. "Това има силен психологически ефект и от гледна точка на народопсихологията на Балканите, ако този, който знае, че продавайки стоката и недавайки касова бележка може да не си получи парите, може би ще имаме случаи, в които продавачът ще гони купувача, за да му даде касова бележка и да си получи парите", даде пример Бойко Костов.
Той се надява, че тази промяна ще има дисциплиниращ ефект.
Кои са плюсовете и минусите в промените в Закона за ДДС? Каква е данъчната среда и бизнес климатът у нас? Как се развива одиторската професия? Какъв контрол извършва държавната институция над регистрираните одитори? Какви са европейските изисквания и защитен ли е публичният интерес за одитите? Каква е връзката на ESG със счетоводните стандарти? Колко предприятия ще бъдат засегнати с отчитането на зелените политики?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.