IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Решават ли проблемите на британския трудов пазар краткосрочни визи за работници от ЕС?

Ще вдигне ли инфлацията заплатите на работниците, коментира Джак Кенеди, икономист в компанията за набиране на персонал Indeed

21:28 | 31.08.23 г.

Ролята на британските работници на пазара на труда след Brexit се промени съществено, като много работодатели изпитват трудности да намерят кадри за запълване на свободните позиции за нископлатени, нискоквалифицирани работници. Последните данни за пазара на труда в Обединеното кралство сочат, че безработицата е 4,2% и се е покачила от 3,5% преди година, но исторически остава твърде ниска. Британският пазар продължава да е доста затегнат и има много незапълнени работни места в икономиката. Това обясни в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Джак Кенеди, икономист в компанията за набиране на персонал Indeed, и съобщи, че трудовият пазар постепенно се охлажда и свободните работни места остават с 20% по-високи, отколкото бяха преди пандемията от ковид.

Той коментира състоянието на пазара на труда във Великобритания на фона на новината, че страната обмисля въвеждането на краткосрочни визи за работници от ЕС.

Джак Кенеди съобщи, че се разглеждат възможностите за въвеждане на мерки за допускане на работници на трудовия пазар на Великобритания от държави извън ЕС и има известен интерес, който проявяват работници от САЩ, Африка, Индия, особено в областта на здравеопазването и високите технологии.

По думите му това е и причината да се заговори за въвеждането на краткосрочни визи за работници от ЕС. "Чуждестранните работници имат важна роля на британския трудов пазар, като данните сочат, че около 18% от трудовата сила са хора, родени в чужбина. Те са силно представени в сектора на хотелиерството и ресторантьорството - около 28%. Секторите на транспорта, складове и логистика, както и на технологиите също са големи работодатели", обясни експертът.

По думите му средната заплата в страната е около 32 хиляди паунда на година и се увеличила, заради напрежението на пазара на труда и трудностите за намиране на служители.

„При последните данни видяхме, че годишният ръст на заплатите е около 7-8%, което е най-високият ръст в историята. За година и половина заплатите растат по-бързо от цените. Това е добър знак за работниците, които преживяха труден период, е мнението на икономиста. – Но колкото по-дълго се задържи високата инфлация, толкова повече се засилват опасенията, че работниците отново ще поискат да бъдат увеличавани заплатите, а това ще стимулира инфлационните процеси.“ 

Какви са причините британското правителство да обмисля въвеждането на краткосрочни визи и за какви параметри на новия регламент става дума – възраст, държави на произход и работни позиции, които ще се заемат? Как идеята ще помогне за преодоляване на липсата на нискоквалифицирани работници на британския пазар след Brexit? Какви са предизвикателствата пред пазара на труда във Великобритания?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:28 | 31.08.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още