IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще остане ли Ердоган посланик на Путин към европейските страни?

Връща ли Анкара доверието на инвеститорите, коментира Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН

15:52 | 31.08.23 г.

В началото на следващата седмица се очаква нова среща на високо равнище между Турция и Русия. Президентът Реджеп Тайип Ердоган ще се срещне с президента Владимир Путин най-вероятно в Сочи в опит да се поднови Черноморската зърнена сделка, от която Русия излезе през юли. Позицията на Турция като единствената страна от НАТО, която има връзки на високо ниво с Русия, е огромно предимство, но крие и рискове западните ѝ съюзници понякога да не разбират действията на Анкара. Този коментар в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи Мариян Карагьозов, Институт по балканистика при БАН.

"В момента големият проблем е, че по-голямата част от това, което Русия иска, не зависи от Турция. Русия беше поставила няколко условия - износът на торове; застраховането на руските кораби, които изнасят зърно, да бъде решено; Руската селскостопанска банка да бъде върната в световната система за плащания SWIFT; доставки на резервни части за селскостопанска техника. Руските условия са по-скоро насочени към други страни, отколкото към Турция, така че едва ли можем да очакваме чудеса от предстоящата среща. Тя е важна, за да се проверят позициите на двете страни и вероятно Турция след това ще може да отправи (руското) послание към други страни", смята той.

Мариян Карагьозов припомни, че Турция и ООН бяха посредници при сключването и продължаването на сделката за износ на украинско зърно през Черно море. Според него това покачи статута на Анкара в дипломатически план. По думите му имаше и икономически ползи за Ердоган. „Големите количества украинско и руско зърно помогнаха на преработващата индустрия на страната да реализира солидни печалби и държаха надолу цените на вътрешния пазар, които Ердоган ще иска да запази преди местните избори през 2024 г.“, добави анализаторът.

Мариян Карагьозов потвърди, че след свалянето на руски изтребител на границата със Сирия през 2015 г. Турция пострада от руските санкции и загуба на руски туристи, като тогава търговията между двете страни възлизаше на около 25 млрд. долара годишно.

Той посочи, че обемът на двустранната търговия през 2022 г. е бил над 65 млрд. долара, така че „за Турция залогът да върне Русия в Черноморската зърнена инициатива е още по-голям“.

Мариян Карагьозов съобщи, че Турция иска да привлече Русия обратно, но не иска да застрашава тези много сериозни туристически и икономически отношения. „ЕС остава основният търговски партньор на Турция, която се опитва да намали зависимостта си от Русия и чрез инвестиции от арабския свят и възможности от китайската инициатива "Пояс и път" за инфраструктурни проекти", коментира анализаторът. "По време на скорошното посещение на Ердоган в страните от Персийския залив бяха обещани големи инвестиции, но предстои да се види дали те ще се реализират, а и повечето от тях са за закупуване на вече действащи предприятия“, допълни той.

Карагьозов отбеляза, че във вътрешен план новият икономически екип на Ердоган се опитва да върне доверието на инвеститорите. Централната банка спря да продава резервите си, за да подкрепя курса на лирата, и увеличава лихвения процент в опит да овладее инфлацията. „Очакванията са за постепенни корекции на лихвата нагоре до нива над 30% от сегашните 25%, каза, като това може да има негативен ефект върху търговията на борсата в Истанбул“, допусна той, но смята, че това ще стане ясно през следващите месеци.

Как върви икономическото възстановяване на Турция? Как се развиват отношенията на Турция и Китай и какво може да постигне Ердоган на срещата на Г-20 през септември може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:52 | 31.08.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още