За отдръпването на китайските инвестиции от западния свят има няколко причини. Най-видната е свързана с нарастването на геополитическото напрежение и цялостното преформатиране на отношенията между Китай и Запада. Това коментира Владимир Шопов, политолог и анализатор, в рубриката „Азия в развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Сред останалите фактори са концепцията за икономическа и стопанска самодостатъчност както и краят на ерата на експанзията на големите интернационални холдингови структури.
„Цялостната промяна на динамиката на характера на отношенията между Европа и Китай и от там наистина станаха по-сложни стопанските и инвестиционните отношения“, коментира събеседникът.
Шопов посочи, че макротенденцията е изместване на вниманието от Европа и САЩ към Близкия Изток, Латинска Америка и Югоизточна Азия. Съществува и изместване на типовете инвестиции, които се правят – фокусът в момента е върху разработване на нови находища на критични ресурси и зелена инфраструктура.
При свиващите се китайски инвестиции в Европа има отчетливо изместване на областите, към които е насочен този инвестиционен интерес. „Все по-малко се инвестира във финанси, недвижими имоти, инфраструктура, и все повече се инвестира при по-малки обеми в нови инвестиции на зелено", допълни Шопов.
Владимир Шопов коментира и проведната миналия месец среща между новозеландския премиер Крис Хипкинс и Си Дзинпин, на която бяха подписани няколко споразумения. Част от тях са свързани с разширяване на търговския обем и улеснение на търговията в конкретни сектори като селскостопанската продукция. Сред документите има такива, които водят до нова вълна на задълбочаване на двустранните отношения.
„Доста амбициозна програма за сътрудничество в областта на науката, общи разработки, взаимно признаване на академичните дипломи…Двете теми, на които новозеландския премиер обърна внимание в публичните изяви, бяха свързани с войната в Украйна и с поведението на Китай в Тихоокеанския регион. Нова Зеландия предприема няколко действия, с които ще се опитат да поставят граници на задълбочаващото се партньорство, за да не стигне до свръхзависимост“, коментира гостът.
Целия разговор можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 година Банкерчетата си направиха ловушка ликвидности с отрицателната цена на денгите и си счупуваха финансовата система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Тези убийци и престъпници терористи лишиха Европа от евтиният Руски природен газ като продаваха собственият в 4-5 пъти на по висока цена от колкото в Америка.Европа само за 2022 година плати около 850 милиарда повече за енергийните ресурси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Истината е много проста Световната *** наречена Америка първо направи всичко възможно икономическите , търговските връзки на Европа с Русия по късна Китай да бъдат прекъснати .Пример; забрани на Италия да продаде в Триесте пристанището както и в Атина Пирея. Навсякъде забрани 5 G оборудване и използването му.Никой нищо няма право да предприеме без разрешение под предлог " Застрашава Националната Безопасност " на дадена страна.Тези убийци и престъпници терористи лишиха Европа от евтиният отговор Сигнализирай за неуместен коментар