"Дори след президентските избори инвеститорите се притесняват. Въпреки зададената посока за евентуална промяна към вече актуалните към момента политики, които водят всички централни банки, има една несигурност, че това може да се осъществи наистина и страх, че президентът Ердоган може отново да реши, да се върне към нетипичните политики на поддържане на ниски лихвени проценти", посочи тя.
Красимира Коджаманова потвърди, че с тези политики на Ердоган централната банка изпразни резервите си и сега ще трябва да рефинансира дълговете на страната по време на повишаващи се лихвени проценти.
Тя смята, че спадът на лирата ще продължи, като очакванията ѝ са за диапазон до 26 лири за долар в следващите три месеца. По думите ѝ държавните банки се въздържат от подпомагане на лирата заради ниските си резерви и това е основна причина за спада.
Коджаманова напомни, че анализаторите прогнозираха по-голямо увеличение на лихвата, но от централната банка обявиха, че това ще става поетапно, за да се смекчат ефектите върху икономиката, особено след земетресението в началото на годината.
„Икономиката ще се забави до 3,2%-3,5% от второ към трето тримесечие, като в последните месеци ръстът на БВП е близо 4% на годишна база, обясни тя и допусна, че ако политиката на централната банка се запази, лихвеният процент ще се покачи до 25% с следващите три до шест месеца. – Това е сериозен ръст, но е недостатъчен на фона на тази двуцифрена инфлация. А основната цел, какво заяви президентът, е че ще се годи едноцифрена инфлация.“
Коджаманова отбеляза, че централната банка намали коефициента за поддържане на ценни книжа за търговските банки от 10% на 5%, но смята, че това едва ли ще има някакъв положителен ефект, а по-скоро ще облекчи дейността в банковия сектор. „Спадът на лирата доведе до спад на депозитите в турски лири и с по-висок коефициент банките щяха да бъдат задължени да държат по-големи количества ценни книжа в портфейла си“, поясни тя.
Как ще се отрази охлаждането на икономиките на търсенето на активи? Къде е слабостта на турската лира? Защо се изгуби ралито в активите на развиващите се пазари и добър момент ли е за влизане на турския пазар може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Разговорът не е предпоставка за взимане на инвестиционно решение!
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.
преди 1 година Колкото е валутния и борд https://tradingeconomics.com/turkey/gold-reserves отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Колкото и унгарския форинт - още малко :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар