„Това означава, че българите със своят електронен идентификатор ще имат достъп до услугите на испанските митници, германската данъчна система и до всякакъв вид услуги зад граница“, поясни той.
По думите на проф. Димитров мобилната идентификация е възможно най-достъпният инструмент, тъй като без да има необходимост от специални умения и познания с два клика да може да установи самоличността, така както би станало с личната карта.
Той подчерта, че навлизането на дигитализацията променя финансовия модел, по който се събират държавни такси за различни услуги, и потвърди, че при използването на електронни административни услуги ще се намали броят на държавните услуги, които гражданите ще търсят. „Факт е че електронните услуги ще доведат до намаляване на прихода от такси“, посочи проф. Димитров.
Според него един от основните проблеми при предоставянето на финансови услуги онлайн е изпълняване на задълженията по мерките срещу пране на пари, като националната схема за идентификация дава законен метод, по който гражданинът дистанционно да бъде регистриран и услугата да бъде предоставена.
„Много е важно за цялата система на вътрешния пазар на ЕС, гражданите да имат лични карти с чип, тъй като те позволяват по-лесно придвижване и по-голяма сигурност дори при идентификация. Така че този модерен инструмент трябва без отлагане да се приеме и да се премине към неговото изграждане и внедряване“, съветва проф. Димитров.
Къде възможностите на изкуствени интелект помагат за надграждането на удостоверителните услуги? Стават ли по-ефективни услугите на държавната администрация? Каква е политиката на Министерството на електронното управление?
Повече за развитието и ползите от първата национална схема за идентификация, внедрена у нас, ще разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ можете да откриете тук.