„Ние не си даваме за сметка, че все повече за факти и информация разчитаме на източници извън нашия мозък“, коментира той и подчерта, че след като вървим към технологично общество трябва да сме готови за тази технология.
Д-р Шарков е категоричен, че „не трябва да деградираме до нивото ние да обслужваме технологията, да ѝ наливаме масло, да ѝ пускаме ток“.
По думите му на национално ниво има осъзнаване за реалния ефект от AI. Д-р Шарков отбеляза, че технологията тотално може да промени, например, софтуерния бизнес, като специалистите на ниво junior може да са застрашени, ако останат на него.
IT експертът коментира и как AI променя демокрацията. Според него тя търпи изменение поради начина на комуникация в обществото и идеите, към които вървим. Той потвърди, че социалните мрежи и т.нар. директна комуникация са важен фактор.
„Парламентът и политическите партии отдавна не са говорители на част от обществото. Този модел трябва да се промени и има разбиране от едната страна. Все повече политици и партии ползват социалните медии, но обратната връзка сякаш я няма“, смята д-р Шарков.
По отношение на киберсигурността той заяви, че трябва да знаем, че технологията не е лоша, но зависи в чии ръце е и с какви цели се използва.
„Много отдавна има адаптирани алгоритми и т.нар. „интелигенти вируси“. Нещата в момента се развиват в посока разработване на по-сложни сценарии – проникване в системи, заблуждаване с различни сигнали на нормалното съдържание“, обясни IT експертът.
Как да използваме изкуствения интелект, за да не ни навреди? Къде е балансът с регулациите за AI за киберсигурността? Къде е мястото на обучителите на изкуствения интелект? Излезе ли AI от „бутилката“ на научните лаборатории? Къде има киберзаплахи в България?
Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването „Светът е бизнес“ гледайте тук.