„Инвеститорите, редица анализатори и централните банки дават ясни сигнали за приключване на цикъла на лихвени повишения. Най-вероятно Федералният резерв ще повиши минимално лихвата през май с 0,25% и ще спре“, прогнозира той.
Ваньов коментира, че очакванията на Bloomberg за 20 от 23-те пряко наблюдавани големи централни банки са, че основните лихви догодина ще бъдат значително по-ниски от тези през тази година. „Появяват се първите икономически притеснения – банковите проблеми в САЩ, малко негативни данни по водещите икономически индикатори за индустрията, ритейл“, посочи той.
По думите му инфлацията в САЩ вече се понижава на годишна база, в Европа Испания обяви спад на инфлацията от 2% на месечна база, и вече може да се говори за нормализиране на инфлационния натиск.
„Независимо от високите лихви, в централните банки има достатъчно ликвидност, която да поддържа системите, и това пролича при бързите решения за SVB и Credit Suisse“, обясни Ваньов.
Защо страните от БРИКС предлагат нова валута, която да застане срещу долара и еврото? Ще изпревари ли икономически Китай САЩ до две години? Каква позиция заема Китай за войната в Украйна? Защо автомобилни гиганти като Tesla отварят нови заводи в Китай? Ще имат ли ефект изтеклите секретни документи от САЩ върху пазарите, как Мъск използва влиянието си в Twitter може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да намерите тук.