IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пламен Димитров: САЩ разчитат на Индия за сдържането на Китай

В същото време Индия има добри отношения с Русия и за нея е изключително важно на каква цена ще купува енергоресурсите си, коментира той

16:08 | 05.03.23 г.

Въз основа на икономическите си интереси Индия не се нарежда в западния лагер, който открито осъжда руската агресия. Индия може да си позволи да седи между двата стола в момента, защото е гигантска държава с голяма икономика, освен голямо население. Нещо, което виждаме например, че една малка Сърбия все по-трудно може да си позволи, коментира Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество, в предаването "Клуб Investor” по Bloomberg TV Bulgaria.

С началото на войната, когато беше затворен европейският пазар за руския газ и нефт, Индия се оказа страната, която може да поеме най-големи допълнителни обеми руски нефт и той да бъде изнасян натам на ниски цени.

„Индия е бедна държава, няма достатъчно енергоресурси и за нея е от изключителна важност на каква цена ще ги купува”, посочи събеседникът. 

Поведението на Индия на световната сцена се определя от два основни фактора – демографията и географията. Като страна, която се намира в един регион с Китай и има обща граница с него, за Индия винаги Китай е основният противник. Въз основа на това американците смятат, че могат да разчитат на Индия като противотежест на Китай и сила, която да сдържа Китай. В последните години те се стремят да интегрират Индия в прозападни съюзи. От друга страна Индия традиционно е имала добри отношения с Русия, а търговските им връзки преминават основно през доставката на оръжие, коментира Димитров.

„Индия е може би най-големият купувач на оръжие в света, това е изключително важен пазар и изключително важна точка на борба между американската и руската оръжейна индустрия”, отбеляза той.  

Китай твърди, че има неутрално отношение към войната в Украйна и това може да го позиционира като посредник, но по думите на Димитров Китай не би могъл да бъда посредник.

„Логично е Китай да е по-скоро на страната на Русия в тази война”, смята Димитров.

Въпросът е къде е границата, отвъд която Китай ще скъса търговските отношения със Запада. Това, на което разчитат китайците, е, че могат тихомълком да подкрепят Русия и да вървят по тази тънка линия, която дава възможност на Китай хем да подкрепя Русия икономически, хем да не къса търговските отношения със Запада, счита той.

„Целият възход на Китай се крепи на международната търговия и тя позволи на Китай да стане велика сила и дори да оспорва лидерството на Съединените щати. Затова смятам, че Китай няма намерение да излиза от тази система на международна търговия така, както съществува тя в момента. Макар и правилата да са писани от Запада, китайците смятат, че могат да го надиграят в търговската игра. Обратното поведение е това, което прави Путин – той просто ритна геополитическата шахматна дъска и разбута фигурите, защото е ясно, че Русия няма  шанс да надделее търговски”, отбеляза Димитров.

Китай се стреми да отдели Европа от Съединените щати, каза още той.

„Ясно е, че американците са доста конфронтационно настроени и доста безпардонни в отношенията с Китай. Има вече няколко случая, когато се стремят да ударят през пръстите компании, които спомагат за високотехнологичния напредък на Китай. Европейците изглеждат по-сговорчиви и понеже Европа е пазар, дори по-голям от Съединените щати за Китай, китайците смятат, че могат да го запазят”.

Коментирайки срещата на външните министри на Г-20 тази седмица в Ню Делхи, събеседникът каза, че тя е показала още веднъж, че няма разбирателство в тази група и не можем да очакваме конструктивни и важни решения.

Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на „Клуб Investor” може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:08 | 05.03.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още