Мина Атанасова от от инициативата Able mentor обясни, че скоро започва нов проект, в който желаещите могат да се включат.
"Има много път още да се извърви, за да се постигнат целите, към които Able mentor се стреми. В момента в България тепърва се появяват много подобни програми, които дават шанс на учениците да развиват различни умения и оптимално би било такива програми да се интегрират и в образователната система", смята тя.
Представителите на Able mentor поясниха, че в началото на всеки нов сезон отиват в училища в цялата страна и ученици, които са участвали вече в програмата, стават нейни посланици и все повече хора чуват за нея. Според тях инициативата се разраства и дори в момента програмата да не е официално свързана с образователната система на България, те се надяват, че ще успеят да я интегрират, защото ползите за учениците стават все по-видими.
На сайта на Able mentor може да кандидатстват и ученици и ментори. Ролята на инициативата е да ги свърже, като целта е те да работят по идея на ученика. Менторите са с всякакви професии, с всякакъв житейски и професионален опит.
Досега програмата на Able mentor е популяризирана със събития на живо в 12 града в България. За девет години в нея са се включили над 2500 участници – ученици и ментори. Проектите за личностно развитие са около 60-70% от общия брой, като те често се комбинират и с другите две направления.
„Базовото умение, което менторите се стараят да развият у учениците, е да вярват в себе си. Стига да имаш мотивация – всичко е възможно, подчертаха събеседничките и посочиха какви са резултатите. – Увереност, целеполагане, да се чувстваш спокойно, когато говориш пред публика, добре да управляваш времето си.“
Каква е ролята на менторите за кариерната ориентация на гимназистите?
Вижте целия коментар във видео материала Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.