Той посочи, че българските фирми са конкурентоспособни от гледна точка на бързина, време за доставка, качество на продукта. „Сега, когато видимо е намаляло потреблението, ще се загуби част от тази инерция, която българският бизнес набра през 2021-22 година на глобалните пазари, но се надявам да е за кратко“, очаква мениджърът.
По думите му българските компании не са реагирали рязко в кризисни моменти, както са постъпили международните конкуренти на България и най-вече Китай, като са въвели строги ограничителни мерки заради Covid инфекциите и са блокирали търговските потоци.
Той е на мнение, че в това беше предимството за българската икономика, която не е последвала тази практика.
Димчо Димчев потвърди, че през последните години сериозно се вдигат наемите на складовите площи и причината, по думите му, е увеличението на разходите за строеж и за труд. Той обаче прогнозира, че предвид по-голямото предлагане ще се „постигне някакво равновесно ниво на пазара“
Що се отнася до възможностите за оптимизиране на енергийните разходи в складовите помещения, мениджърът посочи, че складът винаги има потенциала да произвежда електрическа енергия, защото покривите на складовете са равни, високи, няма засенчване и там е много удобно да се инсталират фотоволтаични системи.
„В Cargo-partner ползваме покрива на нашия склад, за да произвеждаме възобновяема енергия за собствени нужди, но има потенциал тази енергия и да се продава, особено в градските региони, където покривите на сградите са най-подходящият терен за фотоволтаични централи”, разкри Димчев.
Коментирайки намерението на Cargo-partner да използва дронове в своята дейност, той обясни, че вътре в складовите помещения разстоянията не са големи и дроновете не се използват за пренос на стоки, а за заснемане на актуалното положение на склада и за преброяване на стоките.
Какво е бъдещето на дроновете в доставки за крайни клиенти и ще има ли скоро регламент за това?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” гледайте тук.