България трябва да възстанови ПАВЕЦ "Чаира" и да изгради и нова помпено-акумулираща водноелетрическа централа, както и да закрие ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, както и "в някакъв момент" ТЕЦ "Бобов дол", ако иска да има успех на преговорите в Брюксел. Това каза Боян Рашев, упр. партньор в "Денкщат България", в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Много е важно първо да се възстанови ПАВЕЦ „Чаира“, второ - тази помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) да се надгради и да се реализира евентуално и друга. Защото ПАВЕЦ е системата за съхранение на електроенергия, която работи много добре. Ние в България имаме данни за това и знаем, че работи. Могат да се използват също и малки батерии, но по-малки от това, което беше заложено в Плана за възстановяване и развитие", заяви той.
Ако България иска да има сделка в Брюксел, трябва да отиде и да сложи на масата конкретно - затваряне на въглищни ТЕЦ-ове "Брикел", който незнайно защо и как още работи, "Марица 3" в Димитровград, който също незнайно защо и как работи, а в един момент на масата трябва да сложат и ТЕЦ "Бобов дол", защото и той е доста назад технологично, заяви Рашев. Той добави, че ще възникне евентуален проблем в Западна България с поддържането на напрежението, защото "Бобов дол" играе важна роля в този регион и може да се мисли за някакви батерии, които са базирани на литий.
"Ако ние искаме да убедим Брюксел, че сме сериозни за въглищните ТЕЦ-ове, трябва да закрием въглищните централи, които не работят и нямат никаква роля. Интересно е, че дори и да закриеш "Брикел" и "Марица 3", емисиите от целия Маришки комплекс няма да спаднат изобщо. Защото емисиите са от рекордната работа на държавната централа "Марица Изток II" и двете американски централи. Те са много по-големи от централите, за които говоря и са много важни. Не можем скоро да ги затворим просто така", посочи още Рашев.
За политическите сблъсъци на тема ESG, зелени сделки и зелена икономика, гостът каза, че "не само ще продължат, но и тепърва ще се разрастват". Става дума за пренасочване на огромни финансови ресурси от една посока в друга. Всички спорове и колизии, които наблюдаваме са резултат от финансов интерес, като единият интерес използва меракът на определена група хора да има някаква промяна в света, която те смятат за много важна и са готови да правят всичко.
"Големият проблем за момента е, че колкото и да са силни тези финансови интереси, те все още нямат технологията, която да им даде възможност да дадат достатъчно енергия на света. Така че светът, ще не ще продължава да си купува нефт, газ и въглища и тези които стоят зад нефта, газа и въглищата получават богатството", отбеляза гостът.
Целия разговор може да гледате на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 година До: Alex Silver Очень слабо, мypзиляж. Попробуй с нещо друго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *** народ слаба държава последния да тури катанеца. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година А занаят, както казваха и старите майстори, не се учи, той се краде, малко по-малко, всеки ден, но трябва да имаш и душа за него.https://***.bulatom-bg.org/wp-content/uploads/2017-S1-13-Eduard-Kuleshin.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Румен Овчаров: Американското посолство е искало да сключим договор с Уестингхаус с ултимативна нота === https://youtube.com/watch?v=RRNwLIyxilY отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година А защо не затварят американската ТЕЦ? Щото не им държи халката. Козяк с нота нареди на компрадорското служебно правителство да сключи 10 годишен договор с "Уестингхаус" за доставка на атомно гориво, без сертифициране и одобрение от Никого. Е, колония ли сме или да? отговор Сигнализирай за неуместен коментар