IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какви са ползите от електронната трудова книжка?

Дигитализирането на документа има много предимства, коментира Божидар Божанов, бивш министър на електронното управление

22:30 | 10.01.23 г.

Дигитализирането на трудовата книжка е закъсняла мярка в България и тази година да премахнем нещо, което е пълен анахронизъм. Това коментира Божидар Божанов, депутат от "Демократична България" и бивш министър на електронното управление, в предаването „В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.

Комисията по труда, социалната и демографската политика в парламента вече прие на първо четене промени в Кодекса на труда, които предвиждат замяната на трудовата книжка с единен електронен трудов запис. Измененията са внесени от Божидар Божанов и група народни представители от „Демократична България“.

Конкретните ползи от замяната на трудовата книжка с електронна са свързани с доказването на трудов стаж при пенсиониране, защото при сега действащото положение при загубване на трудова книжка настъпват големи главоболия.

При дигитализираната трудова книжка само работниците ще имат пълен достъп до трудовото си досие, докато достъпът на работодателя ще е само до определени данни. „Например, той не трябва да има достъп до възнагражденията при предишен работодател. В момента работодателите виждат на какви заплати си работил преди това, което е излишен достъп до информация”, смята депутатът.

За период от три-четири години работодателите ще трябва да изпратят сканирани копия на трудовите книжки на служителите си, за да се попълнят данните назад във времето в новия електронен регистър, който ще бъде изграден, стана ясно от думите на Божанов.

Той коментира още, че дигитализацията на трудовата книжка директно не помага на борбата със сивия сектор и трудовите измами, но електронизирането на всеки процес и възможността органите да правят по-добри анализи въз основа на голямата съвкупност от данни, могат да разкрият пропуски и да се позволи извършването на последващи проверки в сивия сектор.

Що се отнася до въвеждането на електронен чип в личните карти Божанов посочи, че това е много закъсняла тема по ред причини. „Процесът вече се е отпушил, но трябва да се действа доста прецизно във връзка с електронната идентификация, за да не налеем пари, които са планирани през 2016 г., в нещо, което е остаряло като концепция през 2023 г.“, предупреди Божанов.

Предвижда се възможността за мобилно приложение за идентификация на гражданите, като е планирано тя да се извършва чрез лицево разпознаване и сканиране на лична карта. „Този процес може много да бъда улеснен, ако просто си вземеш личната карта, допреш я до телефона отзад и така регистрираш телефона си за електронна идентификация. Така първоначалната регистрация ще бъде много по-лесна и ще улесни използването на технологията“, посочи събеседникът.

По думите на Божанов за електронната идентификация и електронната трудова книжка има консенсус сред политическите сили и няма сериозни политически разминавания между тях.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:46 | 10.01.23 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още